Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Anna Borys 10.12.2013

Międzynarodowe korporacje łamią prawa człowieka. Trzeba to zmienić

Ponad sto organizacji obywatelskich oraz ruchów społecznych przyłączyło się do apelu, aby stworzyć międzynarodowy traktat, który regulowałby kwestie związane z naruszaniem praw człowieka przez korporacje.
Międzynarodowe korporacje łamią prawa człowieka. Trzeba to zmienićzrzut z ekranu

- Mocno wierzę, że potrzebujemy nowego wiążącego rozwiązania prawnego dot. przedsiębiorstw ze względu na rosnące zjawisko naruszania praw człowieka w miejscach pracy na całym świecie – twierdzi Legborsi Saro, przewodniczący Ruchu na rzecz Przetrwania Ludu Ogoni w Nigerii oraz członek zarządu w ESCR-Net.

Psychopata - możliwe, że dla niego pracujesz!

Człowiek ważniejszy niż wzrost gospodarczy

Dla Chrisa Grove’a, dyrektora ESCR-Net, wiążący instrument prawny jest ważnym krokiem prowadzącym do ustanowienia podstawowego obowiązku poszanowania praw człowieka, które muszą stać się ważniejsze niż chęć wzbogacenia się czy wzrost gospodarczy. Aby prawa te nabrały znaczenia, powinny im towarzyszyć rozwiązania, do których mogą uciec się indywidualne jednostki lub grupy doświadczające naruszeń owych praw.

Wprowadzenie mechanizmu odpowiedzialności

Ten zakrojony na szeroką skalę apel o uchwalenie prawnie wiążącego traktatu różni się nieco od innych, mniej wiążących inicjatyw, promowanych obecnie na międzynarodową skalę. Apel zawiera w szczególności wymóg ustanowienia przez państwa „mechanizmu odpowiedzialności”, czyli elementu którego, zdaniem krytyków istniejących rozwiązań, brakuje w dokumencie pt. Wytyczne ONZ dot. biznesu i praw człowieka. Mimo różnic w podejściu do opisywanej kwestii, sam traktat byłby naturalnym dodatkiem wspierającym podejmowane już wysiłki na rzecz wprowadzania w życie owych zasad, a nie przeszkodą w ich realizacji.

ekokonsument.pl, abo