Logo Polskiego Radia
PolskieRadio 24
Michał Skrzesiński 26.08.2016

Historia „Inki” - audycja dokumentalna

Danuta Siedzikówna ps. "Inka", sanitariuszka AK znalazła się wśród kolejnych zidentyfikowanych ofiar komunizmu, których nazwiska ogłosił w ub. roku IPN. Zapraszamy do wysłuchania audycji dokumentalnej - historii „Inki” opowiedzianej przez historyków IPN: Piotra Szubarczyka i Waldemara Brendę. Całość dopełniają dokumenty oraz wspomnienia przyjaciela "Inki" i żołnierza majora "Łupaszki", Józefa Rusaka, ps. „Belina”. „Już nie pojadę do Warszawy...” - audycja dokumentalna Mirosława Sochackiego.
Danuta Helena Siedzikówna ps. Inka (ur. 3 września 1928 w Guszczewinie, zm. 28 sierpnia 1946 w Gdańsku)  sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzufot.wikipedia.orgDanuta Helena Siedzikówna ps. „Inka” (ur. 3 września 1928 w Guszczewinie, zm. 28 sierpnia 1946 w Gdańsku) – sanitariuszka 4. szwadronu odtworzonej na Białostocczyźnie 5 Wileńskiej Brygady AK, w 1946 w 1 szwadronie Brygady działającym na Pomorzu/fot.wikipedia.org
Posłuchaj
  • 27.08.16 Premierowa audycja dokumentalna Mirosława Sochackiego (Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia) pt. „Już nie pojadę do Warszawy"

Legendarna łączniczka i sanitariuszka Piątej Brygady Wileńskiej AK majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Danuta Siedzikówna „Inka” przez niemal pół wieku wyklęta przez komunistyczną władzę. Wojna odebrała jej rodziców i dzieciństwo. Jako kilkunastoletnia dziewczyna złożyła przysięgę, której pozostała wierna do śmierci. Patriotyczne wychowanie, losy rodziców i sióstr, działalność w antykomunistycznym podziemiu, aresztowanie i śmierć na podstawie wyroku, opartego na absurdalnych zarzutach. Przywracamy pamięć o Niej.

---------------------

Data emisji: 27.08.2016, godz. 17.33

„Już nie pojadę do Warszawy...” - audycja dokumentalna Mirosława Sochackiego

(Polskie Radio 24)

tb/


tagi: