Paweł Klocek 12.01.2011

Siatkówka: Udane występy polskich drużyn

Z ośmiu startujących w europejskich rozgrywkach polskich zespołów tylko siatkarki Organiki Budowlani Łódź nie zdołały awansować do kolejnej rundy. PGE Skra Bełchatów i Jastrzębski Węgiel do fazy play off Ligi Mistrzów dostały się z pierwszych miejsc w tabeli.
Tauron MKS Dąbrowa GórniczaTauron MKS Dąbrowa Górnicza fot. PAP/Andrzej Grygiel

W ostatniej kolejce mistrzowie Polski z Bełchatowa nie mieli problemów z pokonaniem rumuńskiego zespołu Remat Zalau 3:0, a w drugim meczu grupy D broniący tytułu Trentino BetClic nieoczekiwanie przegrał w tie-breaku z niemieckim VfB Friedrichshafen.
Niespodziankę sprawił Jastrzębski Węgiel, który w Lublanie pokonał trzecią ekipę LM zeszłego sezonu, słoweński ACH Volley Bled 3:0 i dzięki temu awansował na pierwsze miejsce w tabeli.

W męskiej rywalizacji LM w fazie play off zagrają po dwie najlepsze drużyny i ewentualnie jedna z najlepszym bilansem z trzecich miejsc, pod warunkiem, że organizator Final Four zostanie wyłoniony spośród zespołów, które zapewniły sobie już grę w następnej rundzie rozgrywek.

Kobiece drużyny w LM radziły sobie trochę gorzej niż męskie, ale z trzech ekip udało się awansować dwóm - Aluprofowi Bielsko-Biała i Bankowi BPS Fakro Muszyna.
Siatkarki z Muszyny w ostatniej kolejce postarały się o dużą niespodziankę - po zaciętym spotkaniu pokonały na wyjeździe mistrza Rosji - Zariecze Odincowo 3:2. Dzięki wygranej za dwa punkty, wicemistrzynie Polski zajęły drugą lokatę w grupie A, co dało im pewny awans do najlepszej "12".

Aluprof, podobnie jak Muszynianka walczył niezwykle ambitnie, ale ostatecznie musiał uznać wyższość mistrza Włoch - Scavolini Pesaro, przegrywając 2:3. Bielszczanki wraz z czeską Modranską Prostejov zakwalifikowały się do rundy play off LM, bowiem legitymowały się najlepszym bilansem spośród wszystkich drużyn, które zajęły trzecie miejsca w grupie.

Do rundy play off awansowały po dwie najlepsze ekipy z każdej z pięciu grup oraz dwa zespoły z trzecich miejsc z najlepszym dorobkiem. Szzansę ma też trzeci (Zariecze Odincowo), jeśli gospodarz Final Four zostanie wyłoniony z grających dalej ekip.
W Pucharze CEV w rundzie challenge zagrają Asseco Resovia Rzeszów (po wyeliminowaniu niemieckiego evivo Dueren) i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (okazała się lepsza od hiszpańskiej Unicaji Almeria). W ćwierćfinale tych rozgrywek znalazły się także siatkarki Tauron MKS Dąbrowy Górniczej (po dwumeczu z Volei 2004 Tomis Konstanca).

Organizatorzy turniejów Final Four zostaną wyłonieni w piątek.

Polskie zespoły w europejskich pucharach:

Bank BPS Fakro Muszyna - awans do play off Ligi Mistrzyń z 2. miejsca w grupie A
Aluprof Bielsko-Biała - awans do play off Ligi Mistrzyń z 3. miejsca w grupie E
Organika Budowlani Łódź - odpadła po zajęciu 4. miejsca w grupie D Ligi Mistrzyń