Logo Polskiego Radia
IAR
Aneta Hołówek 13.07.2012

Zmarł Jerzy Kulej. "Jurek poczuł się źle, kiedy przyszły upały"

W piątek około godziny 18 w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie zmarł dwukrotny mistrz olimpijski, i zdobywca dwóch tytułów mistrza Europy, legenda polskiego boksu - Jerzy Kulej. Pięściarz miał 71 lat.
Były bokser Jerzy Kulej w czasie Wielkiej Gali Boksu Zawodowego wcielił się w rolę komentatora dla jednej ze stacji telewizyjnych. 9 lutego 2008 r., LublinByły bokser Jerzy Kulej w czasie Wielkiej Gali Boksu Zawodowego wcielił się w rolę komentatora dla jednej ze stacji telewizyjnych. 9 lutego 2008 r., LublinPAP/Mirosław Trembecki
Galeria Posłuchaj
  • Janusz Pindera podkreśla, że Jerzy Kulej był nie tylko znakomitym pięściarzem, ale też niezwykłą osobowością
  • W 2010 roku Jerzy Kulej obchodził 70. urodziny. Mówił wówczas o tym, co zawdzięcza boksowi
  • Jerzy Kulej często podkreślał, że w budowaniu kariery pomógł mu Feliks Stamm
  • W wywiadzie dla Polskiego Radia mówił, że ma marzenia związane z igrzyskami 2012 roku, dotyczące polskich zawodników
Czytaj także

- Nie wiem jeszcze co było przyczyną śmierci. Jurek poczuł się źle, kiedy przyszły upały - powiedział jego brat Marek Kulej, który jest lekarzem.

W grudniu ubiegłego roku przeszedł zawał serca. Reanimowany, przebywał w szpitalu.

>>> Jerzy Kulej w śpiączce po rozległym zawale

Był jednym z najsłynniejszych polskich bokserów, dwukrotnym mistrzem olimpijskim. Cenionym komentatorem walk bokserskich.

Jerzy Kulej zdobył dwa złote medale na igrzyskach olimpijskich w Tokio w 1964 roku oraz w Meksyku cztery lata później - oba w wadze lekkopółśredniej. Był też dwukrotnym mistrzem Europy - z roku 63 i 65. Ośmiokrotnie wywalczył tytuł mistrza Polski. Karierę sportową zakończył w 1971 roku. Do tego czasu stoczył 348 walk, z czego wygrał 317, 6 zremisował, a przegrał jedynie 25. Po przejściu na bokserską emeryturę został trenerem boksu zawodowego.

Pełnił funkcję wiceprezesa Związku Boksu Zawodowego, a także prezesa Klubu Polskich Medalistów Olimpijskich. W 1996 roku wydał autobiografię "Dwie strony medalu”. W latach 70. zagrał w filmie "Przepraszam, czy tu biją?" w reżyserii Marka Piwowskiego.
Jerzy Kulej urodził się 19 października 1940 roku w Częstochowie. Karierę boksera rozpoczął w wieku 16 lat w Skrze Częstochowa. Dwa lata później zadebiutował w reprezentacji Polski, której trenerem był wówczas Feliks Stamm. W 1972 roku ukończył studia na Wydziale Nauczycielsko-Trenerskim Akademii Wychowania Fizycznego.

Na
Na zdjęciu archiwalnym z kwietnia 1961 r.: Jerzy Kulej (L) i Marian Kasprzyk (P) podczas mistrzostw Polski.

W latach 2001-2005 był posłem na Sejm wybranym z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej z okręgu warszawskiego. W 1995 roku Jerzy Kulej otrzymał Nagrodę imienia Aleksandra Rekszy, przyznawaną osobom zasłużonym dla polskiego pięściarstwa. W 1998 roku za wybitne zasługi dla ruchu olimpijskiego, za działalność na rzecz rozwoju i propagowania kultury fizycznej oraz osiągnięcia sportowe prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Jerzego Kuleja Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

ah