Marcin Nowak 15.04.2013

Ekstraklasa: Piast Gliwice - Lech Poznań. Kolejorz zdeklasował rywali

Piast Gliwice przegrał na własnym boisku z Lechem Poznań 0:3 (0:1) w ostatnim spotkaniu 22. kolejki piłkarskiej Ekstraklasy.
Radość piłkarzy Lecha PoznańRadość piłkarzy Lecha PoznańPAP/Andrzej Grygiel
  • Damian Zbozień (Piast Gliwice) po meczu z Lechem Poznań (IAR)
  • Marcin Kamiński (Lech Poznań) po meczu z Piastem Gliwice (IAR)

Gliwiczanie przystąpili do meczu z wiceliderem "opromienieni" wyjazdową wygraną z Wisłą Kraków w ostatniej kolejce. Mieli też szansę na przeskoczenie w tabeli rywala zza miedzy, czyli Górnika Zabrze i dołączenie do ścisłej czołówki. Ale tylko szansę teoretyczną, bo na boisku dominowali lechici i pewnie wygrali.
Goście od początku z większą swobodą budowali swoje akcje. Częściej zagrażali bramce rywali. Powinni prowadzić już w 17. minucie, gdyby Aleksandar Tonew z 12 metrów nie trafił w poprzeczkę. Lepsze nastawienie "celownika" pokazał Gergo Lovrencsics. Wykorzystał trochę wolnego miejsca i zza pola karnego lewą nogą pokonał gliwickiego bramkarza.
Na początku drugiej połowy goście zadali w ciągu kilkudziesięciu sekund dwa ciosy. Najpierw solową kontrę z własnej połowy wyprowadził Tonew. Nie dał szans ani goniącemu go Pawłowi Oleksemu, ani bramkarzowi Piasta.
Kibice "Kolejorza" jeszcze dobrze nie usiedli po fecie, kiedy musieli zerwać się znów, bo z bliska trzeciego gola zdobył Rafał Murawski.
Lechici mieli przygniatającą przewagę. Jej efektem mogły być dalsze bramki. Najbliżej wpisania się na listę strzelców był Bartosz Ślusarski, przegrał jednak pojedynek sam na sam z Dariuszem Trelą.
Gliwiczanie mieli niewiele do powiedzenia, mogli skończyć mecz niższą porażką, bowiem po uderzeniu Artisa Lazdinsa gości uratował słupek. Gospodarzom pozostała satysfakcja z najwyższej w sezonie frekwencji na własnym stadionie.

Powiedzieli po meczu:
Mariusz Rumak (trener Lecha Poznań):
Dziękuję kibicom za fantastyczny doping. Myślę, że odwdzięczyliśmy się im wynikiem i grą. Rozegraliśmy dobre spotkanie, kontrolowaliśmy sytuację na boisku, Piast nie zagrażał naszej bramce. Cieszy mnie też skuteczność. Ale to już historia, zaczynamy przygotowywać się do kolejnego meczu. Chciałbym, aby mój zespół był powtarzalny i zdobył minimum 60 punktów. Być może będzie trzeba zdobyć ich więcej. Liczę, że teraz szczęśliwa będzie dla nas Bułgarska.
Marcin Brosz (trener Piasta Gliwice): Na pewno momentem decydującym była stracona przez nas druga bramka, kiedy wydawało się, że łapiemy nasz rytm i zaczynamy grać to co lubimy. Gra nie układała się po naszej myśli. Lech kontrolował spotkanie. Liczyliśmy na lepszy wynik i naszą lepszą grę, bo wiem, że na nią nas stać. Dzisiaj Gliwice dały sygnał, że chcą piłki. Były pełne trybuny, doping od początku do końca mimo niekorzystnego wyniku. To że dziś przegraliśmy nie znaczy, że za chwilę nie okaże się, że to my mamy swoje pięć minut. Mamy do siebie pretensje, bo stać nas na więcej, ale nie popadajmy w skrajności, bo wiemy z kim graliśmy.

Piast Gliwice - Lech Poznań 0:3 (0:1).
Bramki: 0:1 Gergo Lovrencsics (30), 0:2 Aleksandar Tonew (49), 0:3 Rafał Murawski (50).
Żółta kartka - Lech Poznań: Aleksandar Tonew, Łukasz Teodorczyk.
Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Widzów 8 192.
Piast Gliwice: Dariusz Trela - Damian Zbozień, Adrian Klepczyński, Jan Polak, Paweł Oleksy - Pavol Cicman, Rudolf Urban (66. Radosław Murawski), Mariusz Zganiacz (46. Ruben Jurado), Artis Lazdins, Tomasz Podgórski - Tomas Docekal (66. Marcin Robak).
Lech Poznań: Jasmin Buric - Kebba Ceesay, Hubert Wołąkiewicz, Marcin Kamiński, Luis Henriquez - Gergo Lovrencsics (63. Mateusz Możdżeń), Łukasz Trałka, Rafał Murawski, Kasper Hamalainen, Aleksandar Tonew (85. Vojo Ubiparip) - Bartosz Ślusarski (74. Łukasz Teodorczyk).

Wyniki meczów 22. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
2013-04-12:
KGHM Zagłębie Lubin - Korona Kielce 2:1 (0:0)
Pogoń Szczecin - Widzew Łódź 1:1 (0:0)
2013-04-13:
Wisła Kraków - Legia Warszawa 1:2 (0:2)
Polonia Warszawa - Śląsk Wrocław 2:2 (1:2)
PGE GKS Bełchatów - Ruch Chorzów 0:3 (0:1)
2013-04-14:
Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 2:3 (1:1)
Górnik Zabrze - Podbeskidzie Bielsko-Biała 0:1 (0:0)

2013-04-15:
Piast Gliwice - Lech Poznań 0:3 (0:1)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)