Logo Polskiego Radia
Trójka
Michał Karpa 22.12.2013

Dwanaście pytań, jak dwanaście tradycyjnych potraw na wigilijnym stole

Skąd przybieżeli do Betlejem pasterze? Jak wśród nocnej ciszy głos się rozchodzi? Kto w żłobie leży? Chwała na jakiej wysokości? - to tylko kilka z dwunastu pytań, jakie pojawiły się "Znakach zapytania".
BetlejemBetlejemWojciech Cegielski/Polskie Radio
Posłuchaj
  • Dwanaście pytań, jak dwanaście tradycyjnych potraw na wigilijnym stole (Znaki zapytania/Trójka)

Tym razem za inspirację posłużyły znane kolędy. Staraliśmy się odgadnąć ukryte w nich tajemnice.

- Betlejem było niedużą mieściną, prawie wioską, pasterze przybiegli z sąsiednich pól. Daleko nie mieli, to nie był dystans na maraton, raczej na bieg sprinterski - śmieje się ks. dr Bartosz Adamczewski, biblista.

Czy wśród nocnej ciszy głos rozchodzi się inaczej niż o innych porach dnia? - To zależy od panującej aury. Jeśli pada śnieg, głos rozchodzi się kiepsko. Śnieg pochłania dźwięk, fala akustyczna zostaje wskutek tarcia zamieniona na ciepło - tłumaczy Mikołaj Konkol, realizator dźwięku.

Idąc tropem kolejnej kolędy, można zapytać: jak jest dzisiaj w Betlejem? - Miasto stało się gettem. Od Jerozolimy, oddalonej o kilka kilometrów, oddziela je mur separacyjny, który Izrael buduje od 2002 roku. Betlejem leży po palestyńskiej stronie. Miasto jest coraz bardziej zagęszczone, znika zielona przestrzeń, na obrzeżach są obozy dla uchodźców - relacjonuje Alicja Qandil, korespondentka PAP w Izraelu i na terenach Autonomii Palestyńskiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotował Marcin Gutowski.

(mk)