Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 09.02.2009

Neandertalski genom odczytany…

ale jeszcze nie zanalizowany.

Po trzech latach prac naukowcy uzyskali kompletny genom neandertalczyka – spokrewnionego z Homo sapiens gatunku, który zamieszkiwał Europę i zachodnią Azję od około 250 tys. do około 30 tys. lat temu. Dokonali tego genetycy z instytutu Maksa Plancka w Lipsku.

Projekt kosztował 5 mln euro. Jego kierownik, Svante Pääbo, ogłosi wyniki wstępnych analiz DNA na zaczynającym się 12 lutego dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Postępu w Nauce w Chicago. W tej chwili zawartość genomu, chociaż znana, niewiele nam mówi – to po prostu 3 miliardy par zasad. Badacze analizują jego zawartość i porównują ją z genomem człowieka.

Odczytany właśnie genom pochodzi w znakomitej większości z kości znalezionej w chorwackiej jaskini niedaleko Vindija, należącej do późnego neandertalczyka, żyjącego około 32 tys. lat temu, ale także z niemieckiego Feldhofer (40-35 tys. lat temu) i czterech innych stanowisk w Europie. Odczytanie DNA z tych szczątków pozwoli stworzyć bibliotekę neandertalskich genomów.

Dzięki pracy genetyków z Lipska być może dowiemy się, czy neandertalczycy krzyżowali się z Homo sapiens. Dotychczasowe analizy DNA raczej to wykluczały. Dowiemy się też być może, jakie cechy mogły być odpowiedzialne za wyginięcie neandertalczyków.

- Pierwszej publikacji kompletnego genomu neandertalczyka należy spodziewać się pod koniec tego roku - powiedział Pääbo. Jeśli tylko pojawią się nowe informacje na temat zawartości neandertalskiego genomu, Naukowy Serwis Tematyczny Polskiego Radia poinformuje o nich czytelników.

(ew)