Logo Polskiego Radia
IAR
migrator migrator 16.06.2009

Uniwersalny odbiornik radiowy

Konstrukcja urządzenia opiera się na anatomii ludzkiego ucha.

Amerykańscy naukowcy zbudowali uniwersalny odbiornik radiowy opierając się na anatomii ludzkiego ucha. Urządzenie to na razie prototyp, ale w przyszłości może ono zrewolucjonizować sposób, w jaki odbieramy w domach sygnał radiowy, telewizyjny czy internetowy.

Poszczególne sprzęty, takie jak telefony komórkowe czy telewizory, są nastawione na odbiór fal w wąskim zakresie częstotliwości. Natomiast ludzkie ucho może rejestrować dźwięki o bardzo różnych częstotliwościach. Umożliwiają to maleńkie włoski, tzw. komórki rzęsate w uchu wewnętrznym, które przetwarzają sygnały mechaniczne na impulsy nerwowe przesyłane później do mózgu. Właśnie taki model zainspirował naukowców z instytutu MIT.

Na krzemowym czipie o rozmiarach półtora na trzy milimetry zainstalowali oni zespół tranzystorów, które rejestrują fale o szerokim zakresie częstotliwości. Zbudowany na tej podstawie uniwersalny odbiornik radiowy, mógłby rejestrować jednocześnie sygnały telefonii komórkowej, bezprzewodowego Internetu czy systemu nawigacji GPS. Wynalazcy podkreślają, że urządzenie może zużywać nawet sto razy mniej energii niż tradycyjne odbiorniki.

Rafał Motriuk /iar /PZ