Logo Polskiego Radia
PAP
migrator migrator 03.08.2009

Pierwsze Galileoskopy są już w Polsce

Znamy pierwsze wrażenia obserwatorów.

Do Polski trafiły pierwsze galileoskopy zamówione przez indywidualnych odbiorców.

Galileoskop to prosta i tania luneta wysokiej jakości, która została przygotowana na obchody Międzynarodowego Roku Astronomii 2009. Celem projektu jest umożliwienie każdemu chętnemu wykonania tych obserwacji, które 400 lat temu przeprowadził patron Roku Astronomii, Galileusz.

Znamy już wyniki pierwszych polskich obserwacji dokonanych przy pomocy galileoskopów. Pierwsze lunety trafiły do indywidualnych odbiorców w naszym kraju w ubiegłym tygodniu. W ciągu zaledwie kilku dni ich użytkownicy zdążyli wykonać niektóre możliwe obserwacje i podzielić się swoimi wrażeniami z polskimi koordynatorami projektu - Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, programem EU-HOU i portalem Astronomia.pl. Jeden z obserwatorów, który galileoskop pierwszy raz skierował na niebo podczas wakacyjnego wyjazdu na Mazury, napisał: "Droga Mleczna, która obserwowana gołym okiem przypomina jasną smugę przecinającą niebo, przy 25-krotnym powiększeniu, jakie daje luneta, dosłownie rozpadła się na gwiazdy".

W ramach projektu są udostępniane materiały pomocnicze, np. szczegółowe instrukcje, które wyjaśniają, w jaki sposób wykonywać obserwacje i jak odnaleźć swój obiekt na niebie. Przez lunetę można zobaczyć między innymi powierzchnię Księżyca, najjaśniejsze planety Układu Słonecznego czy mgławice.

Więcej informacji o galileoskopie można znaleźć pod adresem http://www.galileoskop.pl