Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 01.12.2009

Drzewa z Sahary

Sahara była kiedyś oazą zieleni, a rośliny umożliwiły migracje ludności.

Drzewa i trawy rosnące niegdyś na Saharze umożliwiły ludziom migracje z Afryki na inne kontynenty. Kolejne dowody tej hipotezy zebrali naukowcy z Holandii i Niemiec.

Naukowcy od dawna wiedzą, że gatunek ludzki zrodził się w Afryce. Szczegółowych teorii dotyczących migracji człowieka do innych części świata jest jednak wiele. Europejscy eksperci doszli teraz do wniosku, że sucha dziś Sahara była kiedyś oazą zieleni. W różnych okresach na przestrzeni ostatnich 200 tysięcy lat Saharę i położony na południe od tej pustyni rejon Sahel porastały bowiem drzewa i trawy.

Dzięki temu ludzie mogli przejść z głębi Afryki w północne rejony kontynentu, a potem dalej na Bliski Wschód i do Europy. Wskazują na to szczątki roślin, dobrze zachowane w osadach na morskim dnie. Z kolei powrót suchego klimatu w regionie Sahary odciął mieszkańców subsaharyjskiej Afryki od ludzi na północy kontynentu i na Bliskim Wschodzie, co doprowadziło do powstania różnic kulturowych i genetycznych. Wyniki badań opublikuje najnowszy numer pisma Amerykańskiej Akademii Nauk.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)