Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Ingram 14.01.2011

Lodowiec też może być ofiarą…

…ofiarą ocieplającego się klimatu, atakującego szczególnie małe góry lodowe.
Cape York, GreenlandCape York, GreenlandWikipedia, Mila Zinkova, lic. CC

Topnienie małych lodowców górskich i czap lodowych doda 12 cm do rosnącego poziomu mórz do 2100 roku - wynika z badań naukowców z University of British Columbia (UBC) w Kanadzie. Przy czym małe lodowce ucierpią bardziej, niż czapy lodowe przy biegunach.

Poziom mórz najbardziej wzrośnie na skutek topnienia wielkich czap lodowych w części Arktyki położonej w Rosji i Kanadzie, na Alasce oraz kontynencie antarktycznym. Jednak utrata masy lodowej wobec posiadanych przez nie zasobów będzie stosunkowo niewielka - wyniesie w przypadku szybkiego wzrostu temperatury do 25 proc.

Małe lodowce górskie i czapy lodowe położone w Alpach, na Nowej Zelandii, Kaukazie, w zachodniej Kanadzie i zachodnich Stanach Zjednoczonych będą miały stosunkowo duży, jak na swoje rozmiary, udział we wzroście poziomu mórz. Te 120 tys. lodowców górskich i małych czap lodowych, uwzględnionych w studium naukowców z UBC, straci bowiem do 50 proc. swojej objętości.

Dr Valentina Radic z Department of Earth and Ocean Sciences na University of British Columbia - główny autor studium - twierdzi, że już obecnie topnienie małych czap lodowych i lodowców górskich jest odpowiedzialne za 40 proc. wzrostu poziomu mórz i oceanów. Prognozy na przyszłość nie są więc najlepsze.

Radic i współpracująca z nią dr Regine Hock z University of Alaska w Fairbanks w USA nie pozostają w tej sytuacji bierne. Razem stworzyły symulacje topnienia lodowców i czap lodowych i przyporządkowały je 10 modelom klimatycznym, opracowanym przez Międzyrządowy Panel Zmian Klimatycznych (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC).

Z modeli klimatycznych IPCC wynikało, że globalny wzrost poziomu mórz i oceanów spowodowany topnieniem lodowców górskich i czap lodowych do 2100 roku należy ocenić na 7-17 cm. Symulacje dr Radic i dr Hock wskazują na większy wzrost - ma to być od 7 do 18 cm. Jak jednak twierdzą obie uczone, należy spodziewać się nie wielkości granicznych, ale średnich - w przypadku modeli IPCC byłoby to więc mniej niż 10 cm, natomiast przypadku ich projekcji spodziewać się należy wzrostu poziomu mórz o ok. 12 cm.

(ki)