Logo Polskiego Radia
Dwójka
Marta Kwasnicka 19.01.2011

Tajemnice Qumran

Religijne pisma znad Morza Martwego powstały już na początku naszej ery, ale ciągle dobrze strzegą przed naukowcami swoich tajemnic.
Tajemnice Qumranźr.wikipedia

W grotach Qumran odkryto 1000 bezcennych rękopisów. Od ich odnalezienia przez Beduinów w 1947 roku naukowcy snują przypuszczenia, kto je stworzył i czemu służyły? Pytań jest na razie o wiele więcej niż odpowiedzi.

Wśród rękopisów znajduje się wyjątkowy dokument - Zwój miedziany. Został on zapisany innym językiem niż pozostałe teksty.

- Powstał wyjątkowo na miedzianej blasze, zawiera około 60 opisów miejsc ukrycia bardzo dużych ilości srebra, złota, przedmiotów związanych z kultem. Najwyraźniej nie pochodzi z samego Qumran. (...) Bardzo prawdopodobne, że wskazuje miejsca ukrycia przedmiotów ze Świątyni Jerozolimskiej. Być może stamtąd pochodzą też pozostałe rękopisy z Qumran - mówi prof. Piotr Muchowski w audycji "Klub Ludzi Ciekawych Wszystkiego" w Dwójce.

/

Inna teoria przypisuje autorstwo zwojów lokalnej społeczności - Esseńczykom. Na podstawie ostatnich badań archeologicznych niektórzy izraelscy badacze skłaniają się nawet ku hipotezie, że to nie Esseńczycy, a Machabeusze mieli w Qumran swoją strażnicę i wspólnotowy ośrodek przepisywania dokumentów. Z tą teorią izraelskich naukowców polemizują goście "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego" - prof. Piotr Muchowski oraz dr Łukasz Niesiołowski-Spano.

- Od wielu lat tak jest, że co pewien czas pojawiają się sensacyjne wiadomości dotyczące Zwojów z Qunram - mówi prof. Muchowski, autor pierwszego całościowego tłumaczenia na język polski rękopisów.

Zwoje zawierające spisane po hebrajsku, aramejsku i grecku teksty zostały ukryte przed 68 roku n.e. Przynoszą dziś ogromną wiedzę poświęconą początkom judaizmu i powstawaniu Biblii. Zawierają zapisy Biblii Hebrajskiej, dokumenty historyczne i zasady funkcjonowania lokalnej społeczności.

/

- Jeden z pierwszych tekstów, które odnaleziono, był tekst zwany Serekh ha-Yahad, czyli Reguła Zrzeszenia. Jest to rodzaj spisu praw wyznaczających życie esseńskiej społeczności - opowiada Piotr Muchowski.

Reguła mówi o wyrzeczeniu się pieniędzy i życiu bez kobiet. Profesor podkreśla jednak, że w Qumran znaleziono przedmioty, które przeczą tym zasadom. Być może Esseńczycy zasiedlili osiedle, które wcześniej zamieszkiwali zupełnie inni ludzie.

Aby posłuchać "Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego", kliknij dźwięk "Co ukrywają Zwoje z Qumran?" po prawej stronie artykułu,

usc