Logo Polskiego Radia
IAR
Marta Kwasnicka 18.02.2011

Niedźwiedzie pomogą astronautom

Zimowy sen niedźwiedzi w nieprawdopodobny sposób spowalnia ich metabolizm. O nowych odkryciach z Alaski amerykańscy i brytyjscy badacze piszą w najnowszym tygodniku Science.
Niedźwiedzie pomogą astronautomfot. Aconcagua/Wikimedia Commons/CC

Naukowcy, by udowodnić, że pracowali na żywym organizmie, opublikowali film wideo, na którym niedźwiedź czarny (Ursus americanus) leży, śpi i chrapie.

Trzy takie niedźwiedzie umieszczono w specjalnych pomieszczeniach imitujących prawdziwe legowiska. Wewnątrz zamontowano kamery na podczerwień i czujniki ruchu. Zwierzętom wszczepiono specjalne nadajniki informujące o temperaturze ciała, uderzeniach serca i aktywności mięśni. Niedźwiedzie zapadają w zimowy sen na pięć do siedmiu miesięcy; i wytrzymują ten czas bez jedzenia, picia czy oddawania moczu.

Najnowsze dane fizjologiczne wskazują, że metabolizm tych ssaków podczas zimowego odrętwienia jest o 75% wolniejszy od stanu normalnego. To nowość dla naukowców, którzy sądzili, że aby osiągnąć taki stan, zwierzęta musiałyby obniżyć temperaturę ciała o około 15 stopni, a nie zaledwie sześć czy siedem, tak jak miało to miejsce podczas eksperymentu. Eksperci chcą wykorzystać wyniki badań w medycynie oraz w przygotowaniu człowieka do długich podróży kosmicznych.

(iar)