Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 26.04.2011

15. Piknik Naukowy już za cztery tygodnie!

15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik już 28 maja (sobota) w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego na warszawskim Powiślu.
Piknik Naukowy odbędzie się w tym roku już po raz 15.Piknik Naukowy odbędzie się w tym roku już po raz 15.fot. M. Kwaśnicka.



Po raz 15. w Warszawie odbędzie się wielki naukowy happening, który poprzez zabawę i fascynujące doświadczenia będzie popularyzował naukę w Polsce.

Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy jest „Wolność”. Zaproszone przez organizatorów instytucje przygotowały pokazy w dowolny sposób nawiązujące do tego tematu. Efekty ich pracy, często zaskakujące, będzie można zobaczyć już 28 maja. Podczas 15. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik reprezentanci różnych dziedzin wiedzy – matematyki, fizyki, chemii, archeologii, biologii, medycyny, literatury, historii czy geografii – za pomocą ciekawych eksperymentów i pokazów przedstawią, czym może być wolność.

Zobacz filmy z zeszłorocznego Pikniku

W 237 stanowiskach, na 40 000 m kw. zaprezentuje się 230 instytucji naukowych, edukacyjnych i kulturalnych z Polski i zagranicy. Oprócz krajowych instytucji w Pikniku udział wezmą także m.in. przedstawiciele Austrii, Belgii, Czech, Estonii, Francji, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej, Litwy, Niemiec, Rosji, Słowacji, Szwecji, USA, Węgier, Wielkiej Brytanii we współpracy z British Council i Włoch. Po raz pierwszy udział w Pikniku Naukowym wezmą Norwegia i Izrael.

Wśród ponad tysiąca pokazów każdy będzie mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie. Będzie można przekonać się, że nauka to nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata – również tego codziennego, pozornie zwykłego.

Gwiazdami 15. Pikniku Naukowego, których pokazy po prostu trzeba zobaczyć, będą w tym roku wyjątkowi naukowcy – popularyzatorzy nauki: charyzmatyczny Brytyjczyk Tom Pringle znany na całym świecie jako dr Bunhead, Bob Friedhoffer - profesor The City University of New York, popularny demonstrator traktujący naukę jak magię i zabawę, Zirkus Meer z Austrii, objaśniający zjawiska fizyczne za pomocą widowiskowej cyrkowej formuły oraz mówiący głosem dziecka japoński humanoidalny robot Honda Asimo, który sprawnie porusza się, a nawet biega z prędkością 6 km/h.

W tym roku w Komitecie Honorowym Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki znaleźli się: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow – rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Hanna Gronkiewicz-Waltz – prezydent miasta stołecznego Warszawy, Katarzyna Hall – minister edukacji narodowej, prof. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk, prof. Barbara Kudrycka – minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Włodzimierz Kurnik – rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Alicja Przyłuska-Fiszer – rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Józefa Piłsudskiego, ks. prof. Henryk Skorowski – rektor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronat honorowy objęła Komisja Europejska – przedstawicielstwo w Polsce, którą reprezentować będą ze swoimi pokazami: czeska Techmania, włoska Città della Scienza oraz polski EduPark.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i oparte o najnowsze dokonania współczesnych uczonych.

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru „Nauka i społeczeństwo”.

15. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę 28 maja w godz. 11.00-20.00 w Parku Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Warszawie (przy ul. Rozbrat).

W dniu imprezy zostanie specjalnie uruchomiona linia autobusowa nr 971,
która co 10 minut będzie dowozić wszystkich chętnych z centrum Warszawy (z Al. Jerozolimskich) na Torwar. Wstęp na imprezę jest wolny.

Relacje z przebiegu imprezy będą nadawane przez IAR na antenach radiowej Jedynki, Dwójki, Trójki oraz Czwórki – Radia z Wizją, a także na portalu internetowym Polskiego Radia.

O Pikniku Naukowym więcej na stronach:

www.pikniknaukowy.pl

www.polskieradio.pl/Nauka

www.kopernik.org.pl

Piknik można również śledzić w serwisie Facebook.com

(Polskie Radio)