Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 25.07.2011

Galaktyki eliptyczne mogą być młodsze niż sądziliśmy

Tak wynika z badań międzynarodowego zespołu astronomów w ramach projektu Atlas3D. Mogą zmienić przyjmowany dotychczas model opisujący powstawanie galaktyk eliptycznych.
Galaktyki eliptyczne mogą być młodsze niż sądziliśmy

Publikacja na ten temat ukazała się w czasopismie "Monthly Notices" wydawanym przez Królewskie Towarzystwo Astronomiczne. Według astronomów, galaktyki eliptyczne mogę być znacznie młodsze niż wcześniej sądzono. Swoje przypuszczenia naukowcy opierają na analizie dwóch ciał niebieskich tego typu. Posiadają one cechy charakterystyczne dla obiektów pochodzących z tzw. mergera (procesu łączenia się dwóch galaktyk), który miał miejsce dość niedawno.

Przebadane przez członków zespołu Atlas3D ciała to NGC 680 i NGC 5557. Proces ich formowania został zapoczątkowany podczas połączenia dwóch gigantycznych galaktyk spiralnych. Według oceny astronomów, wydarzenie to miało miejsce 1-3 miliardów lat temu, z czego wynika również, że badane galaktyki eliptyczne są pięć razy młodsze niż dotychczas sądzono.
Ocena wieku galaktyk została podana na podstawie obserwacji wykonanych przez Canada-France-Hawaii Telescope. Instrument ten zaobserwował charakterystyczne struktury, które w mergerach (w ten sposób określa się również ciała będące wynikiem łączenia się dwóch galaktyk) swoją jasność i kształt zachowują nie dłużej niż przez kilka miliardów lat od połączenia. Oznacza to, że NGC 680 i NGC 5557, których formowanie zostało zapoczątkowane właśnie podczas tego zdarzenia, także nie mogą być starsze.
Potwierdzenie obecności opisanych struktur w większej liczbie obiektów powinno prowadzić do zmiany modelu opisującego proces powstawania galaktyk eliptycznych.
(ew/astronomia.pl)