Logo Polskiego Radia
IAR
Martin Ruszkiewicz 12.10.2011

Odtworzono kod genetyczny śmiercionośnej dżumy

Naukowcy odtworzyli kod genetyczny bakterii wywołującej dżumę. Znajomość genomu pomaga zajrzeć w przeszłość i ustalić dlaczego epidemie tej choroby były tak groźne.
Yersinia pestisYersinia pestisfot. wikipedia
Posłuchaj
  • Odtworzono kod genetyczny śmiercionośnej dżumy - relacja Rafała Motriuka (IAR)
Czytaj także

Publikację na ten temat zamieszcza prestiżowy tygodnik naukowy "Nature". W połowie XIV wieku przez Europę przetoczyła się katastrofalna fala dżumy.

- Zginęła nawet połowa ludności, co drugi człowiek, na przestrzeni siedmiu lat. Żywi ledwo dawali radę z grzebaniem zmarłych - mówi brytyjski historyk John Hatcher.

Zobacz galerię: Dzień na zdjęciach >>>

Teraz naukowcy wygrzebali ze starego londyńskiego cmentarza szczątki zmarłych na dżumę, pobrali próbki DNA z zębów i zsekwencjonowali kod genetyczny śmiercionośnej bakterii Yersinia pestis.

- Okazało się, że ta dawna postać niewiele różni się od dzisiejszych pokoleń bakterii. Nie wiemy, dlaczego akurat w średniowieczu epidemia zebrała tak śmiertelne żniwo. Być może była to pierwsza epidemia na taką skalę, ludzie nie byli przygotowani ani kulturowo, ani być może biologicznie - tłumaczy jeden z autorów badań profesor Johannes Krause z niemieckiego Uniwersytetu Tuebingen.

Dziś dżumę roznoszą gryzonie i pchły. Choroba nie jest jednak tak groźna jak kiedyś i leczy się ją antybiotykami.

mr