Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 22.12.2011

W zderzaczu hadronów odkryto nową cząstkę!

Fizycy znaleźli nowy rodzaj cząstek, z których zbudowany jest wszechświat. Odkrycia dokonano w Wielkim Zderzaczu Hadronów na granicy szwajcarsko-francuskiej.
Wielki zderzacz hadronówWielki zderzacz hadronów (źr. Wikipedia)
Posłuchaj
  • Rafał Motriuk (IAR) W zderzaczu hadronów odkryto nową cząstkę!
Czytaj także

Cząstka nazywa się Chi-b 3P i należy do grupy tzw. bozonów, czyli tych cząstek, które są nośnikami sił natury. Jest więc raczej cementem, który spaja cegły, niż samą cegłą. Chi-b 3P to nieznana wcześniej wersja znanych już cząstek. Jej istnienie przewidywano wcześniej, ale dopiero teraz udało się ją bezpośrednio zaobserwować.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Zauważono ją na zdjęciach wykonanych w Wielkim Zderzaczu Hadronów, czyli 27-kilometrowym tunelu zbudowanym pod ziemią, który pomaga wyjaśnić tajemnice współczesnej fizyki. Chi-b 3P jest pierwszą formalnie odkrytą cząstką od chwili uruchomienia Zderzacza dwa lata temu. Uzupełnia ona naszą wiedzę na temat budowy wszechświata.

Bozon Higgsa to nie jedyna, choć najważniejsza, cząstka, którą przewidziano teoretycznie, ale jeszcze nie zaobserwowano (więcej>>>). Teraz luki są stopniowo uzupełniane, czego dowodem jest najnowsze odkrycie bozonu Chi-b 3P.

Okazało się, że Chi_b (3P) to bardziej wzbudzony stan cząstek, które wcześniej obserwowano. - Nowa cząstka to piękny kwark i piękny antykwark razem - wyjaśnia prof. Roger Jones z eksperymentu ATLAS (LHC). - Mówi to nam nieco na temat sił, które trzymają razem kwarka i anty-kwarka. To silna siła jądrowa, ta sama, która utrzymuje na przykład jądro atomowe, złożone z protonów i neutronów.
Prof. Paul Newman z University of Birmingham dodaje: - To pierwsza cząstka odkryta w LHC. To dowód na owocność roku 2011 i znakomite działanie detektora ATLAS.
Z punktu widzenia wielomilionowej widowni, która śledzi zderzenia, to na pewno bariera psychologiczna. LHC może i odkrywa nowe cząstki. Teraz czas na bozon Higgsa.

IAR, gs, ew