Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Wittenberg 01.02.2012

Ptasia grypa: niebezpieczne nawet wyniki badań

Publikacje naukowe dotyczące groźnego wirusa powinny zostać, dla dobra ludzkości, częściowo utajnione - uważają Amerykanie.
Wirus grypy H1N1Wirus grypy H1N1
Posłuchaj
  • Relacja Rafała Motriuka: Amerykańska Komisja do spraw Biobezpieczeństwa poprosiła naukowe tygodniki, by nie publikowały wyników badań ws. H5N1.
Czytaj także

Opublikowanie wszystkich wyników badań nad wirusem ptasiej grypy mogłoby być bardzo groźne. Takiego zdania jest Amerykańska Komisja do spraw Biobezpieczeństwa. Dlatego przedstawiciele Komisji napisali w tej sprawie list.

Problem pojawił się kilka miesięcy temu. Dwa zespoły naukowców wyprodukowały groźne szczepy wirusa ptasiej grypy H5N1. Mogłyby one teoretycznie zacząć przenosić się z człowieka na człowieka i wywołać globalną, śmiertelną epidemię.

Badacze chcieli opublikować wyniki prac w prasie naukowej. Amerykański rząd poprosił jednak o wstrzymanie publikacji. Teraz Komisja do spraw Biobezpieczeństwa sugeruje w liście do prestiżowych tygodników "Science" i "Nature", że opisanie metod produkcji śmiertelnych wirusów może posłużyć terrorystom. Komisja dodaje, że prace naukowców są wprawdzie bardzo cenne i mogą pomóc w walce z chorobami, jednak utajnienie niektórych informacji przyniesie więcej pożytku niż szkody.

Niektórzy naukowcy mówią, że to zbędna cenzura. Tygodniki nie muszą stosować się do zaleceń Komisji, ale na razie szczegółów nie opublikowały. Także autorzy badań wstrzymali prace nad niebezpiecznym wirusem.