Logo Polskiego Radia
PAP
Marta Kwasnicka 27.02.2012

Zrób zdjęcia Księżycowi za pomocą sondy NASA

Za pośrednictwem instrumentów dwóch bliźniaczych satelitów misja GRAIL i portalu programu MoonKAM (http://moonkam.ucsd.edu) uczniowie będą mogli zamawiać zdjęcia wybranych rejonów Srebrnego Globu. Na rejestrację zostały trzy tygodnie!
Zrób zdjęcia Księżycowi za pomocą sondy NASAfot. NASA

Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) chce w jego ramach oddać do dyspozycji uczniów i nauczycieli z całego świata kamery dwóch sond, które znajdują się na orbicie Księżyca - informuje portal Astronomia.pl.

Za pomocą satelitów misja GRAIL i portalu programu MoonKAM uczniowie będą mogli zamawiać zdjęcia wybranych rejonów Srebrnego Globu, w tym także tych znajdujących się po jego "ciemnej stronie" - niewidocznej z Ziemi.

Uczniowie będą mogli w ten sposób samodzielnie zbierać informacje o księżycowych kraterach czy morzach, a nawet spróbować zasugerować naukowcom pracującym dla agencji kosmicznej miejsca, w których w przyszłości powinny wylądować próbniki mające kontynuować badania naturalnego satelity Ziemi.

GRAIL mająca potrwać łącznie dziewięć miesięcy misja, podczas której Księżyc będzie badany przy zastosowaniu techniki sprawdzonej wcześniej w amerykańsko-niemieckim programie GRACE (ang. Gravity Recovery and Climate Experiment). Mierzono w nim zmiany pola grawitacyjnego spowodowane przesunięciami mas na Ziemi, wywołane na przykład ruchem lodów na biegunach czy cyrkulacją wody w oceanach.

Nazwa programu to akronim angielskiej nazwy "Gravity Recovery And Interior Laboratory". Jego naukowy etap rozpocznie się w marcu. Sondy zaczną wtedy nadawanie sygnałów radiowych, dzięki którym niezwykle precyzyjnie będzie można określić dystans między nimi. Naukowcy liczą, że badając spowodowane przez oddziaływanie grawitacyjne Księżyca różnice w tych pomiarach, będą w stanie określić pole naturalnego satelity Ziemi i poznać w ten sposób procesy zachodzące w jego wnętrzu.

Program edukacyjny MoonKAM rozpocznie się równolegle z etapem naukowym, 14 marca. Uczniowie i nauczyciele, także ci z Polski, mogą się nim zarejestrować bezpłatnie. Dodatkowe informacje można znaleźć na stronach programu "Hands-On Universe, Polska", w dziale "Programy edukacyjne NASA".

(ew/pap)