Logo Polskiego Radia
PAP
Katarzyna Karaś 29.02.2012

Co się wydarzy w marcu na niebie? Bardzo wiele

Marzec to doskonały czas do podziwiania jasnych planet - w tym Marsa będącego w opozycji.
Co się wydarzy w marcu na niebie? Bardzo wielefot. Dave Halliday/Flickr

Wiosna rozpocznie się 20 marca o godzinie 6.15. Słońce znajdzie się wówczas w punkcie równonocy wiosennej i wstąpi w znak Barana. W marcu dni będą coraz dłuższe. Na początku miesiąca Słońce w Warszawie będzie wschodzić o godz. 6.21, a zachodzić o godz. 17.16. Ostatniego dnia miesiąca - uwzględniając zmianę czasu w nocy z 24 na 25 marca - Słońce wzejdzie o godz. 6.12, a zajdzie o godz. 19.09.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

Kolejność faz Księżyca w marcu jest następująca: pierwsza kwadra - 1 marca o godz. 2.22, pełnia - 8 marca o godz. 10.40, ostatnia kwadra - 15 marca o godz. 2.25, nów - 22 marca o godz. 15.37 oraz ponownie pierwsza kwadra - 30 marca o godz. 21.41. Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 10 marca o godz. 11.08, a najdalej 26 marca o godz. 8.12.

Planety w marcu

Pierwsza połowa marca to idealny okres do obserwacji Merkurego. Najlepsze warunki wystąpią w okolicach 7 marca. Tego dnia, godzinę po zachodzie Słońca, planeta będzie świecić na wysokości niespełna 10 stopni nad zachodnim horyzontem.

Marzec to także dobry czas do podziwiania Wenus. Godzinę po zachodzie Słońca świeci ona ok. 30 stopni nad zachodnim horyzontem. Tuż obok niej widać będzie troszkę słabszego Jowisza. Obie planety znajdą się najbliżej siebie 13 marca o godz. 23.26.

Dnia 3 marca o godz. 21.10 w opozycji będzie Mars. Czerwoną Planetę widać będzie przez całą noc w konstelacji Lwa. Dysponując teleskopem o średnicy obiektywu 10-30 cm możemy podziwiać szczegóły na tarczy planety, w tym sławne czapy polarne.

W drugiej połowie nocy możemy obserwować Saturna. Planeta świecić będzie w konstelacji Panny, będzie niewiele słabsza od najjaśniejszych gwiazd na niebie. Z kolei Uran i Neptun znajdują się na sferze niebieskiej blisko Słońca i ich obserwacje w marcu będą bardzo trudne.

Dysponując teleskopem o średnicy zwierciadła 20-30 cm możemy się za to pokusić o odnalezienie Plutona. Świecić on będzie nad ranem w konstelacji Strzelca. Warunki do obserwacji będą jednak bardzo trudne, bo planeta świeci nisko nad horyzontem.

Nie będzie spektakularnych deszczy meteorów

W marcu nie mamy szansy na ujrzenie żadnego dużego roju meteorów. Zauważalną aktywność na poziomie 2-4 meteorów na godzinę daje jednak kompleks radiantów w gwiazdozbiorze Panny związany z Antyhelionem.

Na marcowym niebie wciąż możemy dojrzeć kometę C/2009 P1 (Garradd). Jest ona w Polsce obecnie obiektem okołobiegunowym, a więc widocznym przez całą noc. Na początku marca świeci ona na granicy konstelacji Smoka i Małej Niedźwiedzicy, a pod koniec miesiąca przejdzie do Wielkiej Niedźwiedzicy.

PAP,kk