Logo Polskiego Radia
IAR
Katarzyna Karaś 05.07.2012

NIK przyjrzy się poszukiwaniom "boskiej cząstki"

Najwyższa Izba Kontroli została wybrana na audytora zewnętrznego Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).
Kolizja proton-proton w eksperymencie CMSKolizja proton-proton w eksperymencie CMSCERN.

Będzie pełniła tę funkcję w latach 2013-2015. Izba skontroluje między innymi jak wydawano pieniądze na poszukiwania cząstki Higgsa. Cząstka Higgsa - zwana też "boską cząstką" - to brakujący element Modelu Standardowego, który opisuje najmniejsze składniki materii.
Europejscy naukowcy z ośrodka CERN ogłosili, że w Wielkim Zderzaczu Hadronów natrafili na ślady jej obecności. Wszystkie badania wymagają jeszcze weryfikacji. Ostateczne potwierdzenie, że znaleziona cząstka to rzeczywiście bozon Higgsa powinno nastąpić już w tym roku.
To pierwszy przypadek, gdy audyt CERN zostaje powierzony organowi kontroli z grupy tzw. nowych państw członkowskich (Polska do Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych przystąpiła po 1989 roku). Pierwszy raz też NIK skontroluje organizację międzynarodową.
"Kontrkandydatami Polski były urzędy kontroli z Hiszpanii, Norwegii i Szwajcarii. Wszystkie pełniły już funkcję audytora zewnętrznego w CERN, więc dysponowały przewagą doświadczenia. Za najlepszą uznano jednak ofertę przygotowaną przez polskich kontrolerów" - podkreśla NIK w komunikacie.
Sukces NIK jest między innymi wynikiem współpracy kilku polskich instytucji. Izba w swoich staraniach uzyskała skuteczne wsparcie ze strony MSZ, Państwowej Agencji Atomistyki oraz polskich członków w Radzie CERN.
CERN powstała w 1954 roku. Jej siedziba mieści się w Genewie. Obecnie zrzesza 20 państw. Budżet organizacji przekracza miliard franków szwajcarskich. Na stałe pracuje w niej około trzech tysięcy naukowców i techników, ale liczba osób współpracujących z CERN sięga nawet ośmiu tysięcy.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, kk