Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 12.07.2012

Księżycowy kurz szkodliwy dla ludzi

Nie spędzamy zbyt dużo czasu na Księżycu i dlatego nie wiemy zbyt wiele na temat tego, czy nasze organizmy są przystosowane do panujących tam warunków.
Fot. NASA.Fot. NASA.

Badania naukowe zatytułowane "Toksyczność księżycowego kurzu" rzucają nieco światła na ten palący problem. Okazuje się, że, jak streszczają to redaktorzy portalu Popsci.com, "Księżyc chce nas zabić".

Oczywiście, nie ma możliwości, aby zrobił to na odległość. Żeby dać Księżycowi szansę, trzeba tam polecieć.

Po pierwsze: oddychanie. Astronauci nie są bezpieczni nawet w kombinezonie, ponieważ kurz potrafi tam przeniknąć. Może trafić do ludzkiego organizmu także w kapsule lądownika. Kiedy zaś dostanie się do płuc, może powodować zapalenia i infekcje, a nawet zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Jego działanie w warunkach zmniejszonej grawitacji może być szybsze, a on sam - bardziej toksyczny.

Po drugie: ostre skały. Na Księżycu nie istnieje erozja w ziemskim rozumieniu, a zatem wszelkie skały i odłamki mają ostre krawędzie. Często pokrywa je lodowa skorupa. Można się skaleczyć lub podrażnić skórę. Ryzykowne może być też wpadnięcie skalnego okrucha do oka.

Naukowcy uspokajają: to tylko uogólnienia bazujące na danych dotyczących księżycowego pyłu. Jeżeli wybieracie się na Księżyc, zalecamy ostrożność...

(ew)