Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 08.10.2012

Nobel 2012: nadzieja dla chorych czy dowód pośpiechu

Kontrowersyjne i przedwczesne - tak część szwedzkich komentatorów określa przyznanie tegorocznego medycznego Nobla za badania nad komórkami macierzystymi. Inni nie kryją radości z decyzji Instytutu Karolińskiego.
Thomas Perlmann z Instytutu Karolińskiego informuje o tegorocznych laureatachThomas Perlmann z Instytutu Karolińskiego informuje o tegorocznych laureatachPAP/EPA/BERTIL ENEVAG ERICSON

Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii dostali w tym roku: 79-letni Brytyjczyk sir John B. Gurdon z uniwersytetu w Cambridge i 50-letni Japończyk Shinya Yamanaka, profesor uniwersytetu w Kyoto. Nagroda została przyznana przez Zgromadzenie Noblowskie Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie, składające się z 50 profesorów.

Brak innych kandydatów do Nobla?

Obaj naukowcy byli wcześniej wymieniani przez szwedzkich ekspertów wśród potencjalnych noblistów w przyszłości, jednak jeszcze nie w tym roku. Dlatego poniedziałkowa decyzja została w Szwecji przyjęta z mieszanymi uczuciami i jest określana przez część komentatorów, jako kontrowersyjna, a nawet przedwczesna.
Członek Zgromadzenia Noblowskiego Instytutu Karolińskiego, profesor Urban Lendahl, już podczas konferencji prasowej po ogłoszeniu decyzji podkreślał, że badania laureatów są na wczesnym etapie. Z tego powodu nie można nawet określić terminu, w którym ich rezultaty będą mogły być ostatecznie sprawdzone i wykorzystane.


Znana komentatorka naukowa prestiżowego dziennika sztokholmskiego "Svenska Dagbladet”, Inger Atterstam stwierdziła, że tegoroczny wybór świadczy o pośpiechu w podejmowaniu decyzja lub też o braku innych kandydatów do Nobla.

Nadzieja dla chorych na Parkinsona i Alzheimera
Jednocześnie rozlegają się entuzjastyczne głosy innych badaczy określających wyniki badań laureatów jako wyznaczające nowe drogi w medycynie. Zapowiada to poważną dyskusję w środowiskach naukowych i w mediach na temat tegorocznej nagrody.

Zdaniem profesora Jacka Zaremby genetyka z Instytutu Psychiatrii i Neurologii odkrycie to rozwiązuje problem bioetyczny, jaki był w badaniach prowadzonych na zarodkach. Dzięki temu odkryciu naukowcy nie będą musieli korzystać w badaniach z komórek embrionalnych. - Zawsze ten dylemat pozostawał i bardzo wiele osób kwestionowało ten sposób postępowania. Dawniej uważano, że jak komórka jest już zróżnicowana, np. powstanie z niej neuron czy inna komórka, to jest ona już nieodwracalnie zmieniona, a tym czasem okazuje się, że można odwrócić ten proces za pomocą odpowiednich manipulacji genetycznych i pokierować różnicowaniem się komórek w taki sposób, żeby uzyskać z niej dowolny rodzaj tkanki - wyjaśnia profesor.

O badaniach naukowych słuchaj więcej w kanale "Wieczór odkrywców" w moje.polskieradio.pl >>>

Profesor Jacek Zaremba dodał, że badania otwierają drogę do leczenia takich chorób neurodegeneracyjnych, między innymi choroby Parkinsona czy Alzheimera. Nagroda Nobla to osiem milionów koron szwedzkich czyli prawie milion euro, a także medal, dyplom i przede wszystkim ogromny prestiż.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>

IAR, gs