Logo Polskiego Radia
IAR
Gabriela Skonieczna 22.11.2012

Przełomowe badania młodych naukowców

Wojciech Błogowski zwrócił uwagę, że przez ostatnie lata temat regeneracji nerek jest zaniedbywany. To dlatego, że powszechną i skuteczną metodą leczenia stały się transplantacje.
Przełomowe badania młodych naukowcówGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Wojciech Błogowski
  • Karina Kwapiszewska

Ludzkie nerki praktycznie wcale się nie regenerują. On chce to zmienić. Doktor Wojciech Błogowski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego za badania nad nerkami dostał Scopus Young Research Award.
Wojciech Błogowski Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla jednak, że leczenie transplantacyjne ma też swoje ograniczenia. - U jednych te narządy funkcjonują lepiej, u innych funkcjonują gorzej. U części pacjentów pojawiają się powikłania związane z leczeniem immunosupresyjnym. Perspektywa regeneracji narządów to jest zupełnie inny sposób myślenia - podkreśla nagrodzony naukowiec. W nagrodę Wojciech Błogowski otrzymał 2,5 tysiąca euro, które może przeznaczyć na sfinansowanie wyjazdu na konferencję naukową.

Nowotwór nie jedno ma imię
W konkursie nominowanych było dwóch innych młodych naukowców. Magister inżynier Karina Kwapiszewska z Politechniki Warszawskiej próbuje stworzyć przestrzeń imitującą organizm człowieka, w której mogłyby być badane komórki nowotworowe. - Wytwarzam miniaturowe urządzenia, w których zamykane są komórki pobrane w biopsji od pacjenta. Czują się one tam jak w organizmie chorego, dzięki czemu można dobrać terapię indywidualną. To co znamy pod nazwą nowotworu to grupa bardzo wielu chorób. Warto wiedzieć z jaką dokładnie mamy do czynienie i czy terapia danym lekiem u tego konkretnego pacjenta będzie skuteczna - podkreśla Karina Kwapiszewska.

O odkryciach i przełomowych badaniach słuchaj w moje.polskieradio.pl >>>

Drugim nominowanym był doktor Szymon Godlewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Młody naukowiec specjalizuje się w fizyce molekularnej. M.in. poznał procesy prowadzące do organizacji struktur molekularnych na powierzchni tlenków metali. Jego badania przyczyniają się do rozwoju elektroniki molekularnej.
Nagrodę Scopus Young Research wręcza międzynarodowe wydawnictwo naukowe Elsevier oraz Fundacja Edukacyjna Perspektywy. Osoby walczące o nagrodę musiały pochwalić się sporymi osiągnięciami naukowymi i nie mogły mieć więcej niż 30 lat.

Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH >>>