Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Marta Kwasnicka 07.01.2013

Analiza meteorytu: Mars był mokry dłużej

Meteoryt z Maroka dostarczył bezcennych danych na temat dawnego Marsa.
Meteoryt znaleziony na pustyni, źr. Wikipedia.Meteoryt znaleziony na pustyni, źr. Wikipedia.
Analiza meteorytu: Mars był mokry dłużej
Meteoryt z Maroka dostarczył bezcennych danych n temat dawnego Marsa.
Kamień nazwano NWA 7034. Znaleziono go w Afryce północnowschodniej w 2011 roku. Jest całkiem innym od pozostałych 111 znanych nam meteorytów pochodzących z Marsa. Jest ciemny, nazwano go już nawet „Czarną Pieknością” („Black Beauty”). - Mógłbyś oglądać meteoryty do końca życia i drugiego tkiego nie znajdziesz - mówi Carl Agee z University of New Mexico, członek zespołu, który badał skałę.
Ale najdziwniejszy jest jego skład mineralny. Znane nam wcześniej meteoryty zawierają charakterystycznie „nieziemskie” izotopy tlenu i prowdopodobnie są pochodzenia wulkanicznego. Mają też mniej sodu i potasu w porównaniu ze skałami, które badaja dzisiejsze łaziki. To wszystko sprawia, że naukowcy uznaja je za skały z wnętrza Marsa.
NWA 7034 jest inny. Jego skład jest zbliżony do skał, które badał łazik Spirit. Podobne dane przysyłał także Curiosity z miejsca swojego lądowania.
Co jeszcze bardziej ekscytujące, skład chemiczny kamienia wskazuje, że mógł opuścic Marsa, kiedy planeta dopiero wysychała i było na niej sporo wody.
Najstarszy znany nam meteoryt marsjański pochodzi sprzed 4,5 mld lat, pozostałe 110 meteorytów to skały dużo młodsze, sprzed 1,5 mld lat. Ich skłąd wskazuje, że Czerwona Planeta była już wówczas pustynią.
NWA 7034 ma 2,1 mld lat. Zawiera 30 razy więcej wody niż jego młodsi koledzy. - To otwiera przed nami nową możliwość w historii Marsa: wysychał stopniowo i powoli. Może nie stracił wody tak szybko jak myśleliśmy - mówi Agee. - Informuje nas także jak wyglądała aktywność wulkaniczna tej planety 2 mld lat temu.

Kamień nazwano NWA 7034. Znaleziono go w Afryce północnowschodniej w 2011 roku. Jest całkiem innym od pozostałych 111 znanych nam meteorytów pochodzących z Marsa. Ponieważ jest ciemny, nazwano go już nawet „Czarną Pieknością” („Black Beauty”). - Mógłbyś oglądać meteoryty do końca życia i drugiego takiego nie znajdziesz - mówi Carl Agee z University of New Mexico, członek zespołu, który badał skałę.

Ale najdziwniejszy jest jego skład mineralny. Znane nam wcześniej meteoryty zawierają charakterystycznie „nieziemskie” izotopy tlenu i prowdopodobnie są pochodzenia wulkanicznego. Mają też mniej sodu i potasu w porównaniu ze skałami, które badają dzisiejsze łaziki. To wszystko sprawia, że naukowcy uznają je za skały z wnętrza Marsa.

NWA 7034 jest inny. Jego skład jest zbliżony do skał, które badał łazik Spirit. Podobne dane przysłał także Curiosity z miejsca swojego lądowania. Co jeszcze bardziej ekscytujące, skład chemiczny kamienia wskazuje, że mógł opuścic Marsa, kiedy planeta dopiero wysychała i było na niej sporo wody.

Najstarszy znany nam meteoryt marsjański pochodzi sprzed 4,5 mld lat, pozostałe 110 meteorytów to skały dużo młodsze, sprzed 1,5 mld lat. Ich skład wskazuje, że Czerwona Planeta była już wówczas pustynią. NWA 7034 ma 2,1 mld lat. Zawiera 30 razy więcej wody niż jego młodsi koledzy. - To otwiera przed nami nową możliwość w historii Marsa: wysychał stopniowo i powoli. Może nie stracił wody tak szybko jak myśleliśmy - mówi Agee. - Informuje nas także jak wyglądała aktywność wulkaniczna tej planety 2 mld lat temu.

(ew/NewScientist/Huffington Post)