Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 27.06.2014

Rakieta zawiodła Putina. Nie wystartowała

Co najmniej o dobę opóźni się próbny start rosyjskiej rakiety ”ekologicznej”, Angary. Z przyczyn technicznych pokazowy lot odwołano, choć chciał go zobaczyć osobiście prezydent Władimir Putin.
Rakieta Angora w hangarzeRakieta Angora w hangarze PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV / RIA NOVOSTI

Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Planowany start rosyjskiej rakiety kosmicznej Angara-1.2PP - pierwszej nowej konstrukcji tego typu od czasów radzieckich - odłożono w piątek w ostatniej chwili, nie podając konkretnych przyczyn.

Rosjanie zapowiadali, że to będzie jedno z ważniejszych wydarzeń. Angara ma być pierwszą na świecie rakietą ekologiczną, która nie zanieczyszcza atmosfery. Ponieważ może wynosić na orbitę Ziemi wszystkie rodzaje satelitów, eksperci uznali że w przyszłości zastąpi wysłużone już Sojuzy.

Tymczasem na krótko przed planowanym startem, ekipy techniczne odwołały pokazowy start. Zdenerwowany prezydent Władimir Putin dał swoim podwładnym godzinę na wyjaśnienie dlaczego tak się stało. Tymczasem minęło już wiele godzin i przyczyny wciąż nie są znane. - Rakieta jest nowa, blok startowy też, więc mogło zdarzyć się wszystko - twierdzi anonimowy ekspert, cytowany przez agencję Ria Novosti.

- Automatyczny system przerwał procedurę startową w trakcie odliczania - poinformował prezydenta Władimira Putina dowódca wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej Aleksandr Gołowko. Putin obserwował na Kremlu transmisję z kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim na północy Rosji.  Źródło w rosyjskiej agencji kosmicznej powiedziało agencji Interfax, że start opóźniono o 24 godziny. W programie pierwszego, testowego lotu tej rakiety nie jest przewidziane wyniesienie obiektów na orbitę okołoziemską.

Angara to przygotowywana w Rosji seria modułowych rakiet nośnych. Modułowa konstrukcja, oparta na podobnych rozwiązaniach amerykańskich, ma pozwolić pozwoli na swobodne dostosowanie mocy rakiety do konkretnych potrzeb, żeby obniżyć koszty eksploatacji. Rakiety te są kluczowym elementem forsowanego przez prezydenta Putina planu zreformowania rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

PAP/IAR/agkm

''