Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 25.09.2008

Komputer jak na dłoni

Rewolucja w nauce najmłodszych?

Naukowcy z Uniwersytetu Durham w Wielkiej Brytanii znaleźli sposób na zrewolucjonizowanie nauki w najmłodszych klasach.

Wszystkie możliwości komputera zamknęli w jednym urządzeniu roboczo nazwanym „interaktywnym biurkiem”. Komputer faktycznie przypomina tradycyjny mebel szkolny, ale zamiast blatu posiada jest ogromny ekran. Największą zaletą urządzenia jest fakt, że do jego obsługi najmłodsi nie potrzebują ani klawiatury, ani myszki. Programy edukacyjne można obsługiwać za pomoc palców. Oczywiście wykorzystano tu najnowszą technologię „multi-touch”, która pozwala na dotykanie ekranu w kilku miejscach na raz.

Oprogramowanie, które stanowi integralną część komputera-biurka zaprojektowała firma Synergy, która zajmuje się przygotowywaniem otwartych aplikacji dla urządzeń typu miltu-touch. Dobry sygnałem dla szkół jest fakt, że proponowane przez Synergy oprogramowanie każdy będzie mógł dowolnie modyfikować i dostosowywać do własnych potrzeb.

Podobne urządzenie, jeszcze w fazie testowej, zaprezentowała firma Microsoft. Stół, którego blat również stanowi dotykowy ekran, ma przede wszystkim znaleźć zastosowanie w domach. Będzie przechowywał zdjęcia czy filmy i pozwalał łatwiej poruszać się po Internecie. Odpowiednie oprogramowanie pozwoli, aby „stół” zamówił także ulubione jedzenie. Surface w każdej chwili może również zamienić w tradycyjny stolik na kawę, przy którym będą rozłożone, oczywiście cyfrowo, zdjęcia. Ciekawą możliwą będzie malowanie na ekranie, do którego będzie nam potrzeby tradycyjny pędzel.

Urządzenie posiada ekran o przekątnej 30 cali. Jego cena będzie się wahała od 5 do 10 tysięcy dolarów. W 2010 roku Surface ma trafić pod strzechy i jak wynika z zapowiedzi producenta do sieci hoteli i restauracji, gdzie będzie wykorzystywane między innymi do zamawiania posiłków.

(rk)