Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 02.09.2008

Koniec elektrycznych kabli

Czy możemy wyobrazić sobie bezprzewodowe przekazywanie prądu?

Wszyscy znamy komunikację bezprzewodową – transmisja obrazu, głosu i danych bez kabli towarzyszy nam każdego dnia. Czy jednak możemy wyobrazić sobie bezprzewodowe przekazywanie prądu? Już niedługo prąd bez kabli może stać się rzeczywistością…

Prezentacja urządzenia firmy Intel.

Firma Intel zaprezentowała urządzenie, które jest w stanie zrewolucjonizować naszą codzienność. Transformatory, zasilacze i gniazdka sieciowe będą wtedy niepotrzebne. Wireless Energy Resonant Link, bo tak nazwano wynalazek, do przesłania energii wykorzystuje pole magnetyczne.

Podczas prezentacji urządzenie zasilało lampę z żarówką o mocy 60 W. Mniej więcej tyle samo energii zużywa podczas pracy typowy laptop.

- Trik z bezprzewodowym przesyłem energii elektrycznej polega nie na tym, czy możemy to zrobić, tylko czy możemy to zrobić bezpiecznie i efektywnie – mówił Josh Smith, naukowiec z laboratoriów Intela, które rozwijały projekt bezprzewodowego przesyłu prądu.

Przykładowymi zastosowaniami Wireless Energy Resonant Link'a będą instalacje na lotniskach i w biurach, gdzie potrzebne jest zasilanie dla laptopów, telefonów komórkowych i innych mobilnych urządzeń. Technologię tę wykorzystać można również przy budowie podzespołów komputerowych, na przykład monitorów. Będą one wtedy w stanie przekazywać energię innym urządzeniom - leżącym na biurku lub wnoszonym do pokoju.

- Początkowo pomysł bezprzewodowej elektryczności wyeliminuje konieczność używania ładowarek, ale później być może nie będą nam potrzebne nawet baterie - powiedział analityk Rob Enderle, oceniając urządzenie Intela.

Naukowcy podkreślają, że systemy bezprzewodowej transmisji energii są jeszcze w początkowych fazach rozwoju. Na ich wprowadzenie na rynek musimy więc jeszcze poczekać.


Przemysław Goławski