Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
migrator migrator 29.10.2009

Zasilanie świetlne zamiast słonecznego

Już niebawem telefony naładujemy każdym źródłem światła.

Nową technologię opracowała kalifornijska firma SunCore, produkująca ładowarki do urządzeń przenośnych. Innowacją jest ładowarka zdolna zasilać urządzenie każdym źródłem światła, nie tylko światłem słonecznym. Technologia absorpcji światła z „wysokowydajnym transferem ładunku” sprawia, że elektryczność zyskamy z każdego rodzaju światła – zarówno naturalnego, jak i sztucznego.

- Nasze urządzenie przetwarza na energię całe spektrum światła widzialnego - w górę aż po promieniowanie ultrafioletowe, i w dół do granicy promieniowania podczerwonego. Taka konstrukcja sprawia, że system ładowania świetlnego jest wystarczająco wydajny, by naładować telefon w zwykłym pokoju – mówi Steve Brimmer z SunCore. Rozwiązanie jest właśnie patentowane.

Zaprezentowano już pierwszą zewnętrzną ładowarkę świetlną – Novacell. Słoneczny zasilacz pozwala na przesłane energii za pomocą złącza USB. Trzeba przyznać, że technologią interesują się producenci sprzętu i usługodawcy. Zamówienie testowe, na 800 tys. Dolarów złożył już operator China Mobile. Jeśli świetlne ładowarki okażą się sukcesem mówi się o kolejnym zamówieniu – na 21 milionów dolarów.

Świat mobilnej elektroniki czeka także na baterie zasilane światłem, które można będzie zainstalować w istniejących urządzeniach. Telefony, odtwarzacze multimediów, czy inne gadżety mogłyby być wyposażone w nie już na etapie produkcji, ale co najważniejsze, mogliby je zainstalować sami użytkownicy. Nie wiadomo jeszcze, kiedy takie baterie będą dostępne w sprzedaży, jednak już mówi się, że poważne testy przeprowadzają firmy HTC i Research In Motion – producent telefonów BlackBerry.

- Jedynym zachowaniem, które musiałoby się zmienić, jest to, że odbiorca odkładając telefon na biurko musiałby kłaść go do góry nogami. To jednak niewielka zmiana, by zyskać praktycznie zawsze naładowany telefon – dodaje Brimmer.

Nowatorskie ładowarki świetlne mają duży potencjał - nie tylko pomogą nam w przyszłości pozbyć się zasilaczy i kabli, ale pozwolą na uruchamianie na urządzeniach mobilnych aplikacji bardziej wymagających i tym samym energochłonnych. Rozwiązanie z pewnością pomoże także w technologicznym rozwoju biedniejszych regionów świata, gdzie nie ma stabilnego lub taniego źródła energii elektrycznej.

Przemysław Goławski