Logo Polskiego Radia
Jedynka
Tomasz Jaremczak 09.10.2014

Będą zmiany w składzie Komisji Europejskiej?

Nie wszyscy kandydaci na unijnych komisarzy zyskali akceptację deputowanych do Parlamentu Europejskiego.
Europosłowie odrzucili kandydaturę Aleny Bratuszek na wiceprzewodniczącą komisji ds. unii energetycznejEuroposłowie odrzucili kandydaturę Aleny Bratuszek na wiceprzewodniczącą komisji ds. unii energetycznejPAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Szef Komisji Jean-Claude Juncker ma twardy orzech do zgryzienia. Pierwszym z nich jest Słowenka Alenka Bratuszek. Posłowie odrzucili jej kandydaturę na wiceprzewodniczącą komisji ds. unii energetycznej.

- Podczas przesłuchania przed Parlamentem Europejskim wyszło na jaw, że nie do końca jest kompetentna w dziedzinie, którą ma się zajmować - ocenia europoseł SLD Bogusław Liberadzki. Jak tłumaczy, były też zastrzeżenia ws. trybu, w jakim jej kandydatura została zgłoszona. - Zgłosiła sama siebie jako była premier, która przegrała wybory - wyjaśniał Liberadzki.

Drugim problemem Junckera jest kandydatura Tibora Navracicia. Węgier miał odpowiadać w KE za edukację, kulturę, młodzież i sprawy obywatelskie. Europosłowie zarzucili mu jednak, że w przeszłości naruszał demokratyczne zasady.

Wiceszef Parlamentu Europejskiego Ryszard Czarnecki przypomina, że w przeszłości udawało się europosłom  wpływać na kształt Komisji Europejskiej. - Dobrze, że PE przesłuchuje kandydatów na komisarzy. Mimo politycznego dealu, muszą pokazać się z dobrej strony. natomiast niektórzy z nich mogą zostać odstrzeleni - wyjaśniał Czarnecki.

Europoseł Dariusz Rosati z PO ostrzega jednak, że trzeba przy tym być bardzo ostrożnym. - Wyjęcie jednej cegły może doprowadzić do zawalenia się całego budynku. To jest otwieranie puszki Pandory  - powiedział Rosati. Jego zdaniem, Jean-Claude Juncker jest otwarty na przesunięcia w zakresie tematyki za którą mieliby być odpowiedzialni poszczególnie komisarze. Natomiast nie chciałby rezygnować z żadnej z tych osób.

Jeśli Jean-Claude Juncker nie weźmie pod uwagę zastrzeżeń europosłów to Parlament Europejski może odrzucić cały skład Komisji Europejskiej.

polskieradio.pl, tj