Logo Polskiego Radia
IAR / PAP
Petar Petrovic 29.03.2014

Papież spotkał się z głuchoniemymi i niewidomymi. Mówił o wykluczeniu i uprzedzeniach

W przemówieniu, tłumaczonym na język migowy papież mówił, że osobom dotkniętym ciężkim inwalidztwem należy się godność i szacunek.
Papież Franciszek podczas spotkania z głuchoniemymi i niewidomymiPapież Franciszek podczas spotkania z głuchoniemymi i niewidomymi PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież Franciszek spotkał się z 6 tys. osób głuchoniemych, a także niewidomych. Po krótkim przemówieniu bardzo długo błogosławił uczestników audiencji w Auli Pawła VI, rozdawał autografy i wpisywał dedykacje.
Papież powiedział, że Jezus kochał spotykać się z osobami "zepchniętymi na margines, wykluczonymi, wzgardzonymi", a przede wszystkim ludźmi naznaczonymi chorobą i inwalidztwem, by przywrócić im pełną godność.
- Bardzo ważne jest, by właśnie te osoby stały się świadkami nowej postawy, którą możemy nazwać kulturą spotkania - podkreślił

FILM: Papież Franciszek zajął pierwsze miejsce w rankingu 50. najważniejszych światowych przywódców. Magazyn „Fortune" wyróżnił w ten sposób papieża za to, że „elektryzuje Kościół katolicki".
CNN Newsource/x-news

Wykluczenia i uprzedzenia
Kulturze spotkania Franciszek przeciwstawił praktykę wykluczenia i uprzedzeń.
- Osoba chora bądź niepełnosprawna, właśnie z racji swej kruchości, swego ograniczenia, może stać się świadkiem spotkania: spotkania z Jezusem, które otwiera na życie i na wiarę - dodał.
- Tylko ten, kto uznaje swoją kruchość, swoje ograniczenie może zbudować braterskie, solidarne relacje w Kościele i w społeczeństwie - zauważył Franciszek.
Podczas audiencji, w trakcie której doszło do wielu poruszających spotkań papieża z osobami głuchoniemymi, przypomniano, że na świecie żyje około 70 mln osób dotkniętych ciężkimi zaburzeniami słuchu.
pp/PAP/IAR