Logo Polskiego Radia
Trójka
Agnieszka Szałowska 09.11.2012

Antyki w kosmosie

Nowsze, mniejsze, posiadające więcej funkcji ... te wszystkie cechy, typowe dla szybko rozwijającej się dziedziny innowacji technologicznych, w przestrzeni kosmicznej nie mają tak wielkiego znaczenia. Tam liczy się niezawodność!
Międzynarodowa Stacja KosmicznaMiędzynarodowa Stacja KosmicznaWikipedia/NASA

- Wbrew temu, co przychodzi nam do głowy od razu, gdy myślimy o kosmicznych technologiach, komputery używane w kosmosie wydają się absolutnymi "antykami" w porównaniu z tymi, których używamy na Ziemi - podkreśla Konstanty Młynarczyk, redaktor naczelny magazynu komputerowego "Chip".

W przestrzeni kosmicznej sprzęt elektroniczny wystawiony jest na silne promieniowanie jonizujące. Dlatego - jak wyjaśnia Maciej Urbanowicz z firmy dostarczajacej technologie satelitarne - poszczególne urządzenia i części, które mają być używane w kosmosie, projektowane i produkowane są tak, by były na to promieniowanie odporne.

- Dla zwykłego komputera używanego wewnątrz statku kosmicznego, jedynym zagrożeniem może być brak grawitacji i pojawić mogłyby się problemy z dyskiem twardym, który składa się z wielu części ruchomych - dodaje Młynarczyk.

Czym grozi wystawienie zwykłego laptopa na działanie promieniowania kosmicznego? A także o tym, dlaczego Twitter nerwowo zareagował na podejrzenie ataku hakerów, dowiesz się słuchając całej "Cyber Trójki", w której nie zabrakło także nowinek ze świata nowych technologii.

Na audycję, którą przygotowuje dla Państwa Damian Kwiek, zapraszamy w każdy piątek o godz. 18.10.