Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 18.12.2013

W Sopocie zakończyło się VIII Forum Energetyczne

W trzydniowym VIII Forum Energetycznym wzięło udział blisko 500 gości z kraju i zagranicy - wśród nich przedstawiciele firm energetycznych, polityki, eksperci i dziennikarze.
Wiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz podczas 8. Forum Energetycznego w SopocieWiceminister gospodarki Jerzy Witold Pietrewicz podczas 8. Forum Energetycznego w SopociePAP/Adam Warżawa

Sporo miejsca poświęcono problematyce bezpieczeństwa energetycznego, polityce energetycznej Unii Europejskiej, sytuacji Ukrainy, a także problematyce dotyczącej wydobycia i poszukiwania gaz łupkowego.

Polska nie ma własnych surowców

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Krzysztof Kwiatkowski zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju z roku na rok poprawia się. Podkreślił jednak, że o pełnym bezpieczeństwie tego typu może mówić kraj, który 100 procent energii wytwarza z własnych surowców, a Polska niestety do takich państw nie należy.

Dodał że na poprawę naszego bezpieczeństwa wpłynęły między innymi regulacje, które wprowadziliśmy w związku z wejściem do Unii Europejskiej.

Gaz łupkowy to szansa

Dzisiaj dużo miejsca poświęcono problematyce gazu łupkowego. Według części ekspertów, to szansa nie tylko dla Polski, ale także dla Europy. Jeśli nasz kontynent chce dognić gospodarkę USA powinien mieć tańszą energię. Taką możliwość daje właśnie gaz łupkowy - dodawali.

Przedsiębiorcy skarżą się na procedury

Jacek Wróblewski dyrektor do spraw rozwoju w firmie energetycznej BNK Polska zwraca, że głównym problemem w naszym kraju jeśli chodzi o poszukiwanie tego surowca są procedury. Dopóki prawo będzie interpretowane w sposób niekorzystny dla inwestorów do tego czasu będą problemy - dodał.

Z kolei Izabela Albrycht z Instytutu Kościuszki uważa, że Polsce potrzeba nowego otwarcia jeśli chodzi o gaz łupkowy. Zwraca uwagę między innymi na konieczność przemyślenia od nowa polskiej strategii energetycznej, tak by znalazło się tam miejsce dla gazu łupkowego, który jest ogromną szansą dla Polski.

Ministerstwo przyśpieszy prace

Ministerstwo środowiska zapowiedziało ostatnio przyspieszenie prac nad projektem ustawy dotyczącej poszukiwania i wydobycia gazu łupkowego.
Natomiast w kuluarach dużo mówiono o Ukrainie, szczególnie po wczorajszej informacji o zgodzie Rosji na obniżkę cen gazu sprzedawanego do tego kraju.
Według wielu ekspertów, władze rosyjskiej po raz kolejny wykorzystują surowce energetyczne do realizacji politycznych celów

abo