Logo Polskiego Radia
Jedynka
Agnieszka Szałowska 02.01.2014

Gaz to nie talia - jego kaloryczność wychodzi nam na dobre

Im lepsza jakość gazu, tym większa wydajność i mniejsze zużycie. Czy w Polsce dochodzi do wahań jakości gazu i kto to kontroluje sprawdzał Janusz Weiss.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneEast News/Glow Images
Posłuchaj
  • Rachunki za gaz - za co właściwie płacimy? (Wszystko, co chciałbyś wiedzieć.../Jedynka)
Czytaj także

- Gaz, który dostarczany jest do mieszkań i odbiorców przemysłowych musi spełniać normy jakościowe. Ta jakość jest monitorowana na bieżąco przez głównego dystrybutora, czyli Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - powiedział prof. Stanisław Nagy z Katedry Inżynierii Gazowniczej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Janusz Weiss sprawdza. Wcześniejsze audycje >>>

Jego zdaniem w przypadku jakichkolwiek zakłóceń przy korzystaniu z gazu, jak zmiana koloru czy niespodziewany wzrost zużycia, należy szukać innych przyczyn niż jakość. A te mogą być prozaiczne, np. złe użożenie palników.

Prof. Nagy dodał, że w Polsce, w bardzo ograniczonym zakresie stosowany jest także gaz zaazotowany, który ma mniejszą kaloryczność. Jednocześnie jest on tańszy. - Na większości powierzchni kraju jest gaz wysokometanowy - powiedział.

W audycji "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" Janusz Weiss sprawdzał także co oznaczają poszczególne składniki naszych rachunków za gaz. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!

Audycja "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć i nie boisz się zapytać" towarzyszy słuchaczom Jedynki przez cały tydzień od poniedziałku do piątku. O godz. 8.40 Janusz Weiss przedstawia temat, którym tego dnia będzie się zajmował, o godz. 12.50 oraz 14.10 relacjonuje postępy poszukiwań, a w głównym wydaniu audycji o godz. 16.30 podsumowuje całodzienne działania, rozmawia z ekspertami i przedstawia wnioski.

Z pytaniami do redaktora Janusza Weissa można dzwonić pod nr tel: 22 645 21 55 . Można też pisać na adres: weiss@polskieradio.pl.

(asz)