Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 03.01.2014

Jak oszczędzać aby…oszczędzać

W ubiegłym roku aż blisko 45 procent respondentów „Finansowego Barometru ING” deklarowało ograniczenie wydatków. Kilka miesięcy później okazało się jednak, że deklaracje nie poprawiły kondycji finansowej Polaków. Jak oszczędzać i w co inwestować oszczędności aby przyniosło to efekty, radzi Roman Przasnyski z Open Finance.
OszczędzanieOszczędzaniesxc.hu
Posłuchaj
  • Jak oszczędzać i w co inwestować oszczędności aby przyniosło to efekty, radzi Roman Przasnyski z Open Finance./Justyna Golonko. /Polskie Radio/
Czytaj także

Co roku wielu z nas nie dotrzymuje postanowień noworocznych, ale to dobrze, że je nadal składamy. Oznacza to -  jak mówi Roman Przasnyski  ekspert z Open Finanse, że rośnie w nas świadomość potrzeby oszczędzania i coraz bardziej jesteśmy przekonani o tym, że trzeba i opłaca się oszczędzać.
Ważny jest plan
Rozpoczynając oszczędzanie warto przygotować konkretny plan oszczędzania i rozpisać nasze oszczędzanie w skali miesiąca później w skali roku.
Patrz na no wydajesz najczęściej
Zacznijmy od przyjrzenia się swoim się wydatkom, warto wiedzieć gdzie najczęściej pieniądze wypływają nam z portfela. Analiza wpływów i ponoszonych kosztów pozwoli nam na znalezienie dodatkowych środków, które będziemy mogli odłożyć.
Przyjrzyj się swojemu bankowi
Warto szukać oszczędności – choćby zlikwidować nieużywane konta w banku, to w skali roku może przynieść nawet kilkanaście złotych oszczędności.
Początek roku to też dobry czas na banku, może po analizie cennika w swoim banku okaże się, że w innych jest taniej i opłaca przejrzeć ofertę banków i np. poszukać tańszego konta. Jeśli po analizie warunków, okaże się, że nie są one dla nas korzystne, warto zastanowić się nad zmianą instytucji bądź wyborem innej oferty.
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele produktów dostosowanych do potrzeb konkretnych odbiorców. Warto uważnie wybrać takie, które będą spełniały nasze oczekiwania.
Na czarną godzinę - poduszka finansowa
Oszczędności przydadzą się w nieprzewidzianych życiowych  sytuacjach takich jak utarta pracy, obniżka pensji, niespodziewany wydatek czy choroba.
Taka poduszka finansowa, czyli źródło finansowania naszych wydatków konsumpcyjnych stanowi  swego rodzaju bufor bezpieczeństwa na wypadek zaistnienia kryzysowej sytuacji.
Oszczędności tzw. buforowe, czyli chroniące przed nieprzewidzianymi wydatkami, powinny stanowić od trzykrotności do sześciokrotności miesięcznych wydatków gospodarstwa domowego.
Zaczynam oszczędzać na lokacie nocnej
Nasze  oszczędności ulokować możemy w bardzo wielu dostępnych na rynku instrumentach finansowych, takich jak: rachunek bieżący, rachunek oszczędnościowy, krótkoterminowa lokata bankowa, czy fundusz inwestycyjny niskiego ryzyka (np. fundusz pieniężny).
Ostatnie miesiące nie są najlepszym czasem dla poszukiwaczy bankowych lokat. Ci, którym kończą się właśnie zawarte w ubiegłym roku umowy na ponad 6 procent, tym razem nie mają co liczyć na podobne stawki.
Po cyklu obniżek stóp procentowych NBP oprocentowanie niektórych lokat spadło nawet o połowę i jak mówi Roman Przasnyski na rynku trudno szukać lokaty 4 proc. Na uwagę zasługują również lokaty nocne, tzw. overnight.  Środki na ten depozyt trafiają z konta na noc, gdzie wypracowują odsetki. Rano mamy pełen dostęp do ulokowanego kapitału.
A może obligacje
Kolejną formą lokowania oszczędności jest zakup obligacji skarbu państwa, bądź korporacyjnych. W przypadku tego rozwiązania horyzont czasowy oraz oprocentowanie jest dokładnie określone.
Podobnie jak w grudniu na obligacjach dwuletnich w tym roku będzie można zarobić 3 proc. w skali roku. Oprocentowanie pozostałych uzależnione będzie od ceny pieniądza na rynku bankowym lub poziomu inflacji.
W ostatnim czasie a konkretnie w listopadzie sprzedaż państwowych obligacji rekordowo wzrosła i kilkakrotnie przewyższyła przeciętną miesięczną sprzedaż. W listopadzie oprócz standardowych czterech rodzajów obligacji Ministerstwo Finansów wyemitowało jednorazowo 13-miesięczne papiery dłużne z oprocentowaniem 3 proc. w skali roku. Polacy kupili ich za ponad 874 mln zł i stad ten rekordowy wynik – tłumaczy Przasnyski.
A może fundusz inwestycyjny?
Zdecydowanie wyższą stopę zwrotu w porównaniu z lokatą i obligacją osiągają fundusze inwestycyjne. Tutaj mamy do czynienia z kilkunastoprocentowym - nawet ponad 20 proc.  rocznym zyskiem.
Wiąże się to jednak z ryzykiem poniesienia straty w przypadku spadku wartości jednostki. Dotyczy to w szczególności funduszy o dużym zaangażowaniu w akcje. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że do lokowania w fundusze inwestycyjne nie są wymagane duże pieniądze. W przypadku funduszy niektóre jednostki obrachunkowe kosztują kilkadziesiąt złotych.
Ponad 40 proc. Polaków nie ma oszczędności
W gotówce, na kontach i lokatach w bankach, w funduszach emerytalnych i inwestycyjnych, w obligacjach i bonach skarbowych w ubiegłym roku uzbierali ponad bilion złotych. Na każdego Polaka przypada średnio prawie 30 tys. zł oszczędności.
Warto jednak zaznaczyć, że Prawie 40 proc. rodzin nie ma żadnych oszczędności. Niski dochód, kosztowne czy niekontrolowane wydatki, niespodziewane płatności – lista powodów, którymi usprawiedliwiamy brak oszczędności, nie ma końca.
W nowym roku warto to zmienić i przyszłościowo pomyśleć o swoich pieniądzach . Wielkość oszczędności nie jest najważniejsza – istotne jest, by działać konsekwentnie i systematycznie – tłumaczy Roman Przasnyski, analityk Open Finance. Warto je mieć – bo to one dają nam finansowe bezpieczeństwo,  a dzięki temu z optymizmem możemy wejść w Nowy Rok.
Justyna Golonko