Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 04.01.2014

Ubezpieczenie? To nie dla mnie

40 proc. Polaków nie korzysta z ubezpieczeń i nie planuje tego zmienić w najbliższym czasie – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Komisji Nadzoru Finansowego. Polacy najczęściej tłumaczą, że ich niechęć do ubezpieczeń wynika z tego, że nie potrzebują polisy, nie znają się na ubezpieczeniach oraz, że ich ceny są za wysokie.
Ubezpieczenie? To nie dla mnieGlowimages.com
Posłuchaj
  • Maciej Krzysztoszek z KNF mówi o rynku ubezpieczeń w Polsce - nadal 40 proc. Polaków nie ubezpiecza się /Karolina Mózgowiec, Polskie Radio/
Czytaj także

Gość PR24 Maciej Krzysztoszek z KNF podkreśla, że Polacy nie do końca są świadomi tego, że powinni się ubezpieczać i z jakich ofert mogą korzystać.

W porównaniu z mieszkańcami krajów Europy Zachodniej ubezpieczamy się bardzo rzadko. Jako powód podajemy bardzo często za wysokie ceny.

Rzecznik prasowy KNF tłumaczy jednak, że cena polisy ubezpieczeniowej musi być adekwatna do ryzyka i szkody, która może wystąpić, a także możliwości likwidacji tej szkody.

Szwankuje zaufanie do zakładów ubezpieczeniowych

Polacy mają też obawy, czy w razie szkody dostaną odszkodowanie. Czy słusznie? – Skargi, które wpływają do Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, dotyczą przede wszystkim wysokości odszkodowania, a dopiero w dalszej kolejności odmowy wypłaty odszkodowania – odpowiada Krzysztoszek.

Coraz więcej skarg na ubezpieczycieli

– Od mniej więcej dwóch kwartałów obserwujemy, że coraz więcej skarg na sektor ubezpieczeniowy wpływa do UKNF. Wynika to między innymi z tego, że bardziej aktywne są od pewnego czasu kancelarie odszkodowawcze, które występują w imieniu klientów i te skargi składają.

Najczęściej korzystamy z OC, w dalszej kolejności z grupowych ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń majątkowych.

250 tys. kierowców bez obowiązkowego ubezpieczenia

Jednocześnie według szacunków ubezpieczeniowego funduszu gwarancyjnego, po polskich drogach może jeździć 250 tys. samochodów bez OC, co znaczy, że nie korzystamy nawet z obowiązkowego ubezpieczenia.

Z firmą ubezpieczeniową na całe życie

Badanie pokazuje też, że bardzo rzadko zmieniamy ubezpieczyciela, a przy zakupie ubezpieczenia, nie zapoznajemy się z umową i sugerujemy się radami agenta.

Tymczasem przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia jest kluczowe – przekonuje ekspert – ponieważ musimy sobie zdawać sprawę z tego, jaki jest zakres ubezpieczenia i na jakich warunkach potencjalna szkoda będzie likwidowana.

Jak rozsądnie się ubezpieczyć?

Na stronie KNF można znaleźć poradnik „Ubezpiecz się z głową”. – Przede wszystkim musimy rozpoznać nasze potrzeby, co chcemy ubezpieczyć, w jakim zakresie i co chcemy chronić – radzi Krzysztoszek.

– Po drugie, przeglądamy wszystkie oferty i staramy się wybrać tę najkorzystniejszą dla nas pod kątem zakresu ubezpieczenia i ceny. Po trzecie, jeśli już taką ofertę znajdziemy, musimy się dokładnie zapoznać z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, czyli OWU.

Po czwarte, musimy mieć absolutną pewność, że rozumiemy wszystkie zapisy. Dopiero wtedy możemy podpisać umowę.

Jak ubezpieczyć kredyt?

KNF prowadzi obecnie prace nad rekomendacją dotyczącą bancassurance, czyli dołączania ubezpieczeń do kredytów.

Zanim jednak rekomendacja wejdzie w życie, wykupując takie ubezpieczenie powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami, zakresem ubezpieczenia i kosztami z nim związanymi.

– My stoimy na stanowisku, że klient powinien mieć możliwość wyboru z kilku ofert, nie tylko z oferty jednego zakładu ubezpieczeń – konkluduje gość PR24.

Karolina Mózgowiec