Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 10.02.2014

Po nowe fundusze unijne można startować na przełomie 2014/2015

Pierwsze pieniądze z nowej perspektywy finansowej 2014 – 2020 mogą trafić do przedsiębiorców na początku przyszłego roku, mówi portalowi gospodarka.polskieradio.pl Anna Zaleska z Crido Taxand.
Anna Zaleska z Crido Taxand.Anna Zaleska z Crido Taxand.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Kiedy ruszy nabór wniosków o środki unijne z perspektywy 2014-20 Anna Zaleska z Crido Taxand./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/

W niektórych regionach kraju mogą być niższe limity. Preferowane będą badania i rozwój przedsiębiorstw. Mile widziane są projekty prośrodowiskowe. Procedury mają być prostsze.

Polska czeka teraz na unijne wytyczne

Obecnie na szczeblu Komisji Europejskiej trwają prace nad określeniem ram udzielania unijnego dofinansowania. Główne projekty rozporządzeń zostały już przez Komisję Europejską przyjęte. Jak mówi Anna Zaleska, teraz opracowywane są szczegółowe wytyczne, które będą miały wpływ na to, jak to wsparcie będzie udzielane w Polsce.

Polskie Programy Operacyjne czekają na akceptację UE

Po stronie Polskiej podstawowe dokumenty, które regulują rozdział unijnych środków, czyli Programy Operacyjne zostały już przyjęte na początku stycznia i wysłane do Komisji Europejskiej. Trwają obecnie negocjacje z KE czy mogą być w takim kształcie zaakceptowane.

Nabory wniosków rozpoczną się pod koniec roku

- Spodziewamy się, że te prace będą trwały jeszcze jakiś czas. Biorąc pod uwagę to, że na wiosnę mamy wybory w ramach Komisji Europejskiej, pewne prace mogą się opóźnić. Wedle optymistycznych zapowiedzi konkursy miały by ruszyć jesienią tego roku. Biorąc jednak pod uwagę wszystkie aspekty w optymistycznym wariancie konkursy powinny ruszyć dopiero pod koniec tego roku, bądź na początku przyszłego – mówi Anna Zaleska.

Jakie nowe zasady uzyskania unijnego wsparcia

Jak tłumaczy Anna Zaleska, zmienia się tak zwana mapa pomocy regionalnej.

- Czyli limity udzielania dofinansowania w poszczególnych regionach zostaną na tym samym poziomie a w innych zostaną obniżone. To oznacza, że w niektórych regionach przedsiębiorcy będą mogli dostać mniej pieniędzy niż w obecnej perspektywie – wyjaśnia Anna Zaleska.

Inne cele wydawania unijnych środków

Kolejną zmianą jest położenie nacisku na wspieranie działań badawczo – rozwojowych przedsiębiorstw, na wspieranie współpracy pomiędzy biznesem i nauką, na wspieranie inwestycji ukierunkowanych na poprawę efektywności energetycznej.

- To są pewne trendy, które będą wyznaczały kierunki wspierania przedsiębiorstw w kolejnej perspektywie – mówi Zaleska.

Procedury uzyskiwania unijnych środków mają być prostsze

Zdaniem Anny Zaleskiej założenia KE mówią o tym, że procedury umożliwiające pozyskanie środków europejskich będą prostsze.

- Zostały wprowadzone pakiety regulacji, które mają te wszystkie procedury uprościć. Natomiast czy to uda się zrealizować? Za wcześnie o tym przesądzać, dlatego że szczegółowe reguły działania udzielania wsparcia będą dopiero opracowane – mówi Anna Zaleska.

Polsce przyznano 72,9 mld euro na realizację polityki spójności. W wyniku przeliczenia cen stałych na bieżące wynegocjowana w lutym kwota wzrosła o ok. 13 proc. i wynosi 82,3 mld euro. Dodatkowo, otrzymamy ponad 252 mln euro na wsparcie bezrobotnej młodzieży.

Arkadiusz Ekiert