Logo Polskiego Radia
IAR
Jarosław Krawędkowski 18.02.2014

ASF, czyli afrykański pomór świń już w Polsce. To katastrofa dla rolników

Stało się – do Polski dotarł afrykański pomór świń. Poinformował o tym w Brukseli minister rolnictwa Stanisław Kalemba.
Główny Lekarz Weterynarii otrzymał oficjalne wyniki badania laboratoryjnego potwierdzające znalezienie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Próbki zostały pobrane 13 lutego br. od padłego dzika, który został znaleziony w gminie Szudziałowo, ok. 900 m od granicy z Białorusią.Główny Lekarz Weterynarii otrzymał oficjalne wyniki badania laboratoryjnego potwierdzające znalezienie w badanej próbce materiału genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF). Próbki zostały pobrane 13 lutego br. od padłego dzika, który został znaleziony w gminie Szudziałowo, ok. 900 m od granicy z Białorusią. PAP/Artur Reszko
Posłuchaj
  • Unia chwali Polskę za podjęte działania w sprawie pomoru świń /Beata Płomecka, Bruksela Polskie Radio/

Wirusa wykryto u padłego dzika w gminie Szudziałowo w województwie podlaskim, w pobliżu granicy z Białorusią.

Polska od dłuższego czasu monitoruje występowanie afrykańskiego pomoru świń, którego ogniska znajdują się na Białorusi. Badane są próbki od padłych świń i odstrzeliwanych dzików w 40-km pasie przygranicznym z Litwą, Białorusią, Ukrainą i Obwodem Kaliningradzkim.

Mimo, że choroba nie jest groźna dla człowieka, gdyż zwierzęta nie przenoszą jej na ludzi, to wykrycie jej występowania będzie miało bardzo duże znaczenie dla rolników.

Wstrzymany eksport do Rosji: Polska traci dziennie 1 mln euro

Kilka tygodni temu dwa przypadki wykryto na Litwie, co było powodem wprowadzenia przez Rosję embarga na import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej. Dziś embargiem zajmowali się w Brukseli unijni ministrowie rolnictwa.

Rosja może nie cofnąć embarga

To zła wiadomość dla polskich rolników – nie tylko eksportujących wieprzowinę do Rosji, ale i producentów trzody chlewnej. Jak pisaliśmy wcześniej, już teraz straty tych pierwszych szacuje się na 1 mln euro dziennie.

Cena skupu leci na łeb

Teraz prawdopodobnie dołączą do nich producenci trzody – wstrzymanie eksportu do największego odbiorcy naszego mięsa sprawia, że na łeb lecą ceny skupu trzody. A to oznacza, że, że poniosą oni duże straty.

jk