Logo Polskiego Radia
IAR
Anna Borys 19.02.2014

Koniec roamingu już za dwa lata? Skorzystają firmy i klienci

Z powodu roamingu tracą nie tylko użytkownicy telefonów, ale także firmy telekomunikacyjne - tak wynika z najnowszego raportu Komisji Europejskiej – tłumaczy Zbigniew Gniatkowski z przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.
Koniec roamingu już za dwa lata? Skorzystają firmy i klienci Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Grzegorz Bernatek z firmy Audytel (IAR): Firmy zarobią na zniesieniu roamingu
  • Grzegorz Bernatek z firmy Audytel (IAR): od lipca tego roku użytkownicy telefonów komórkowych będą mieli prawo zrezygnować w czasie podróży ze swojego krajowego operatora
Czytaj także

Komisja Europejska chce nowych regulacji w sprawie opłat roamingowych w krajach Unii Europejskich. Do 2016 roku użytkownicy telefonów komórkowych w Unii powinni płacić krajową stawkę za połączenia, podróżując po krajach członkowskich.

Ma być dużo taniej

U jednego z działających w Polsce operatorów stawki na połączenia międzynarodowe, w tym do UE, są 6 razy wyższe niż krajowe. – Jest zatem duży potencjał do obniżek, bo mimo tego, że KE systematycznie naciska na cięcie kosztów połączeń telekomunikacyjnych stawki roamingowe i połączenia krajowe znacznie się różnią - wylicza Grzegorz Bernatek z firmy Audytel.

Na wakacjach lokalny operator

Zmiany mają wejść  w życie dopiero za dwa lata - a już od lipca tego roku czekają nas na rynku telekomunikacyjnym inne ważne udogodnienia. Od lipca tego  roku użytkownicy telefonów komórkowych będą mieli prawo zrezygnować w czasie podróży ze swojego krajowego operatora na rzecz usług innego - również krajowego, jeśli ma tańsze oferty lub lokalnego przedstawiciela w państwie, do którego się udają. Nie będą przy tym musieli zmieniać karty SIM.

Justyna Golonko, Abo