Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 17.07.2014

Co trzeba zrobić, aby otrzymać wypłatę zawieszonej emerytury

Około 26 tys. emerytów należy się zaległe świadczenie. Chodzi o pieniądze, których ZUS nie wypłacał od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. osobom uprawnionym do świadczeń, a przyczyną zawieszenia było kontynuowanie zatrudnienia podjętego przed przejściem na emeryturę.
ZUS wyda decyzję w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury po złożeniu wniosku przez emeryta.ZUS wyda decyzję w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury po złożeniu wniosku przez emeryta. Glowimages.com
Posłuchaj
  • Co trzeba zrobić, aby otrzymać wypłatę zawieszonej emerytury – wyjaśnia Halina Wolińska, wicedyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. (Krzysztof Rzyman, Polskie Radio)
Czytaj także

Takie obowiązywały wówczas przepisy, które w grudniu 2012 r.  podważył w wydanym wyroku Trybunał Konstytucyjny.

Komu przysługuje wypłata

Nowa ustawa obowiązująca od 19 lutego tego roku umożliwia zwrot zaległych kwot zawieszonej emerytury wraz z odsetkami.

– Te możliwości, wynikające z ustawy dotyczą właśnie  podjęcia wypłaty tych emerytur, wypłaty za okres od 1 października 2011 r.  do 21 listopada 2012 r. Dotyczy to osób, które miały prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r., ale było kontynuowane zatrudnienie bez rozwiązania stosunku pracy – tłumaczy Halina Wolińska, wicedyrektor Departamentu Świadczeń Emerytalno-Rentowych w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Ważne!

Wypłata zawieszonej emerytury nie przysługuje osobom, którym – na podstawie prawomocnego wyroku sądu – ZUS wypłacił emeryturę.

Podstawą do obliczenia należnej emerytury będzie suma zawieszonych świadczeń w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r., z uwzględnieniem waloryzacji i odsetek określonych przepisami prawa cywilnego. Aby otrzymać wypłatę zawieszonej emerytury, emeryt powinien złożyć wniosek do właściwego oddziału ZUS w okresie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Bez wniosku nie ma wypłaty

ZUS wyda decyzję w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury po złożeniu wniosku przez emeryta.

– Działanie leży po stronie emeryta. On musi wystąpić z wnioskiem do tego organu rentowego, który mu wypłacała emeryturę – podkreśla  wicedyrektor Halina Wolińska.

W tym dokumencie trzeba opisać całą sytuacją i umieścić niezbędne do identyfikacji świadczeniobiorcy dane.

– Wniosek nie musi być złożony w szczególnej formie, natomiast musi być podpisany. Musi też zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer emerytury, nazwę oddziału i informację, że dotyczy to wypłaty zawieszonej emerytury wraz z odsetkami – wylicza ekspertka ZUS.

Będzie też wypłata odsetek

Do kwoty wypłaty zawieszonej emerytury doliczone zostaną odsetki, liczone do dnia wejścia w życie ustawy, tj. do dnia 19 lutego 2014 r.

Osoby, którym wypłacono zawieszoną emeryturę na podstawie prawomocnego wyroku, w którym sąd oddalił roszczenie o odsetki albo nie orzekł o odsetkach, będą mogły zgłosić wniosek o wypłatę odsetek. Odsetki będą przysługiwały:

  • do dnia wypłaty, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła przed dniem wejścia w życie ustawy;
  • do dnia wejścia w życie ustawy, jeżeli wypłata zawieszonej emerytury, na podstawie wyroku sądu, nastąpiła po dniu wejścia w życie ustawy.

Określony termin na wydanie decyzji

W przepisach określono również, ile czasu może zająć rozpatrzenie wniosku o wypłatę zaległych świadczeń.

– Taka decyzja powinna być wydana nie później niż w ciągu 60 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. I w zależności od tego, jakie to mogą być sytuacje faktyczne, to może być to data wpływu wniosku, ale może zaistnieć też potrzeba wyjaśniania pewnych dodatkowych okoliczności – mówi Halina Wolińska z ZUS.

Chodzi tutaj m.in. o rozliczenie przychodów tych emerytów, którzy co prawda mieli prawo do świadczenia, ale nie ukończyli jeszcze ówczesnego wieku emerytalnego, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Bo w takich przypadkach obowiązują pewne limity. Przed ustaleniem kwoty wypłaty emerytury ZUS dokona rozliczenia emerytury za te lata.

Co ze sprawami, które są w sądzie

W szczególnej sytuacji znajdują się osoby, które przed sądem domagały się wypłaty zaległych pieniędzy. Ci emeryci również muszą złożyć wnioski do Zakładu, a następnie bądź wycofać odwołanie z sądu, bądź to ZUS będzie musiał zrezygnować z apelacji:

  • sprawy, w których Oddział ZUS wniósł apelację od wyroku sądu okręgowego, ustalającego wypłatę emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS wycofa apelację w całości lub w części i – po zakończeniu postępowania sądowego – wyda decyzję w sprawie wypłaty emerytury w zakresie wynikającym z ustawy;
  • sprawy, w których emeryt wniósł odwołanie od decyzji ZUS, odmawiającej wypłaty emerytury za okres od 1 października 2011 r.: jeżeli emeryt zgłosi wniosek o wypłatę zawieszonej emerytury, ZUS zawiesi postępowanie do czasu zakończenia przez sąd – wskutek cofnięcia przez emeryta odwołania – postępowania sądowego prawomocnym orzeczeniem. Decyzja w sprawie wypłaty zawieszonej emerytury zostanie wydana po zgłoszeniu przez emeryta wniosku o podjęcie postępowania.

W każdym z tych przypadków świadczeniobiorcy otrzymają zaległe pieniądze. Osoby, które już wcześniej wygrały sprawy sądowe mogą zwrócić się teraz o wypłatę samych odsetek.

Ściągnij wzory wniosków o wypłatę zaległych świadczeń z ZUS.PDF

Krzysztof Rzyman/mb

Więcej na ten temat na stronie:   www.zus.pl .

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 13 grudnia 2013 r. o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od dnia 1 października 2011 r. do dnia 21 listopada 2012 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 169).
  • Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 13 listopada 2012 r., sygn. akt K 2/12).
  • Art. 85 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).

''

Wzory wniosków o wypłatę zaległych świadczeń z ZUS

Wzory
/

 

/