Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 07.03.2014

Gender na rynku pracy, czyli seksizm w portfelu

Szklany sufit, czyli niewidzialne bariery, które mimo zdolności i wykształcenia kobiety - nie pozwalają jej na awans czy lepsze zarobki nadal istnieją.
Gender na rynku pracy, czyli seksizm w portfeluGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Seksizm w portfelu, czyli dlaczego kobiety nadal zarabiają mniej. O problemie szklanego sufitu w Jedynce rozmawiała Karolina Mózgowiec z Łukaszem Komudą z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych
Czytaj także

Nie zmienia tego nawet prawo, które umożliwiają równouprawnienie kobiet i mężczyzn. - Wciąż panie zarabiają mniej od panów mówi Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych.

Szklany sufit

Szklany sufit to ograniczenie w rozwoju kariery zarówno, awansów jak i podwyżek, które nie wynika z oceny merytorycznej pracownika. Związane jest z rangą społeczną, którą nasza kultura przypisuje płci, rasie czy pochodzeniu. – Problem nadal występuje, świadczą o tym statystyki zarobków w poziome na płeć – wyjaśnia Łukasz Komuda.

Kobiety mają trudniej

Z badań Eurostatu tzw. gender gap wynika, że w Polsce kobiety zarabiaj o 6,4 proc. mniej niż mężczyźni. Inne badania pokazują nawet większe dysproporcje.

To jest związane z metodologią badań. – Taka sytuacja wynika z faktu, że nie mamy polityki prorodzinnej, która wyrównuje możliwości – wyjaśnia specjalista. -  Nic dziwnego, że Polki tak bardzo opóźniają okres macierzyństwa – dodaje.

Raport NIK potwierdza problem

Wynagrodzenia kobiet i mężczyzn zbadała też ostatnio Najwyższa Izba Kontroli. Okazało się, że w jednostkach administracji publicznej mężczyźni mają o 10 procent wyższe płace.

Karolina Mózgowiec, abo