Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 12.03.2014

Na co stawiają polskie banki

Bankowcy chcą budowy mocnego i stabilnego systemu poręczeniowo- gwarancyjnego, rozwoju kas oszczędnościowo-budowlanych, systemu listów zastawnych i sekurytyzacji aktywów, które są potrzebne na rynku finansowania nieruchomości. Chcą mocniej wspierać eksport.
Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.Polskie Radio
Posłuchaj
  • Bankowcy chcą budowy mocnego i stabilnego systemu poręczeniowo – gwarancyjnego, rozwoju kas oszczędnościowo- budowlanych, systemu listów zastawnych i sekurytyzacji aktywów- mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich./Arkadiusz Ekiert, Polskie Radio/
Czytaj także

Jak podkreślano podczas Forum Bankowego, które odbył się 12 marca w Warszawie widzą potrzebę oszczędzania na cele mieszkaniowe, emerytalne, ale też na cele związane z ochroną zdrowia i edukacją.

To są najważniejsze projekty, nad którymi w najbliższych miesiącach będzie pracował sektor bankowy wspólnie z rządem i regulatorami.

Kryzys mamy już za sobą

Zdaniem Krzysztofa Pietraszkiewicza prezesa Związku Banków Polskich, organizacji która zorganizowała tegoroczne Forum Bankowe, kryzys przeszliśmy w dobrym stylu, dzięki dobrej współpracy z klientami, w szczególności z przedsiębiorcami oraz dzięki dobrej stabilności makroekonomicznej państwa.

- Jesteśmy jedynym krajem w całej Unii Europejskiej, który uzyskał w ciągu pięciu lat kryzysu prawie 20 proc. wzrost PKB, podczas gdy przeciętny wzrost w UE był w okolicach zera. W związku z tym widać tu wyraźne osiągnięcie Polski. Nie oznacza to oczywiście, że tysiące osób nie straciło pracy, nie przeżyło indywidualnego stresu. My przeszliśmy przez kryzys w taki sposób, że nabyliśmy też kompetencji do działania w warunkach podwyższonego ryzyka na arenie międzynarodowej i po części na arenie krajowej – mówi serwisowi gospodarka.polskieradio.pl prezes Pietraszkiewicz.

Teraz ważne stają się poręczenia

Prezes ZBP tłumaczy, że do tego by móc wspierać rozwój w dalszych latach potrzebne są pewne instrumenty, które dzielą ryzyko, po to żeby można było w warunkach podwyższonej niepewności udzielać kredytowania tym wszystkim podmiotom, którym jest ono niezbędne. Chodzi tu o mechanizm systemu poręczeniowo-gwarancyjnego.

- Jesteśmy za tym by taki system wspierać. Polska cechuje się tym, że jest krajem, który wymaga w tej chwili nowych form i nowych metod wspierania innowacyjności, wspierania wzajemnej działalności polskich firm i polskiej nauki. Tutaj musimy zbudować te nowe instrumenty i nowe narzędzia także z udziałem wyspecjalizowanych instytucji i agend państwowych.

Chcę powiedzieć, że jednocześnie na wielką skalę mamy do czynienia z innowacyjnością naśladowczą i imitacyjną. I nie mówię o tym z lekceważeniem. W wielu obszarach naprawdę zmiana czasami silnika, zmiana samochodu, prosta zmiana maszyny wprowadza przedsiębiorcę w całkowicie nowe rejony – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.

Potrzebna nam jest także nowa umiejętność i nowa aktywność we wspieraniu polskich eksporterów.

- My jesteśmy konkurencyjni bardzo często cenowo, może nawet zbyt często, ale coraz częściej, co cieszy, jesteśmy także konkurencyjni jakością naszych produktów. Natomiast umiejętność poruszania się na rynkach międzynarodowych to jest ogromne wyzwanie, i nad tym z przedstawicielami rządu i regulatorami pracujemy, i pracować będziemy – zapewnia prezes ZBP.

Dzisiejsze Forum Bankowe jest poświęcone roli banków w społecznej gospodarce rynkowej.

- Bardzo ważne jest to, by podczas podejmowania decyzji zwracać uwagę na uwarunkowania społeczne. Trzeba też wiedzieć, jakie w wyniku tych decyzji będą skutki ekonomiczne. Banki są głównie od tego by finansować rozwój, by powstawały nowe miejsca pracy. Ale także na ogromną skalę dzielą się swoimi wynikami ze światem kultury, ze służbą zdrowia, czasami ze sportem. Przed nami wielkie wyzwania w obszarze edukacji ekonomicznej naszego społeczeństwa. Tutaj chcemy i będziemy współdziałać z różnymi instytucjami i różnymi resortami – stwierdza prezes Pietraszkiewicz.

Przesłanie tegorocznego Forum Bankowego to hasło mówiące o tym, że odpowiadamy za przyszłość Polski wspólnie.

- Oczywiście rola tych wszystkich instytucji i osób jest różna, ale na pewno musimy wspólnie z władzami gospodarczymi państwa i regulatorami myśleć o dobrych strategiach rozwojowych. Musimy też wspólnie z naszymi klientami indywidualnymi i instytucjonalnymi realizować wspólną strategię wzrostu naszego kraju. Mamy bardzo dużo do zrobienia – mówi Krzysztof Pietraszkiewicz.

Forum jest coroczną konferencją środowiska bankowego, organizowaną przez Związek Banków Polskich, podczas której dyskutowane są najważniejsze dla bankowości, aktualne problemy i wyzwania w najbliższych latach.

W obradach Forum od wielu lat wspólnie uczestniczą przedstawiciele władz państwowych, kierownictw banków oraz reprezentanci środowisk naukowych.

Arkadiusz Ekiert