Logo Polskiego Radia
Polskie Radio
Jarosław Krawędkowski 03.04.2014

Ile wynosi wysokość zasiłku w trakcie urlopu macierzyńskiego, dodatkowego i rodzicielskiego

Od czerwca 2013 roku obowiązują nowe regulacje ustawowe zmieniające m. in. przepisy Kodeksu pracy w części dotyczącej urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego.
Urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka.Urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O zmianach dotyczących urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego – mówi Elżbieta Fijor z Departamentu Zasiłków w centrali ZUS./Krzysztof Rzyman, Polskie Radio/
Czytaj także

Znowelizowane przepisy mają zastosowanie do osób, których dzieci urodziły się po 31 grudnia 2012 r.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński

Urlop macierzyński trwa 20 tygodni w przypadku urodzenia 1 dziecka. Przy bliźniakach to już 31 tygodni. Z części tego urlopu można skorzystać jeszcze przed porodem.

– Z tym, że nie więcej niż 6 tygodni tego urlopu macierzyńskiego może przypadać przed przewidywaną datą porodu – mówi Elżbieta Fijor z Departamentu Zasiłków w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Zasiłek macierzyński przysługuje za okresy odpowiadające okresom: urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu ojcowskiego.

Ważne!

Zasiłek ten przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym:

  • pracownikom,
  • członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni kółek rolniczych,
  • osobom wykonującym pracę nakładczą,
  • osobom wykonującym pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia
  • osobom prowadzącym pozarolniczą działalność oraz osobom z nimi współpracującym,
  • osobom wykonującym odpłatnie pracę, na podstawie skierowania do pracy, w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania,
  • osobom odbywającym służbę zastępczą,
  • duchownym.

– Zasiłek macierzyński również przysługuje kobietom, które urodzą dziecko w trakcie ubezpieczenia chorobowego lub przebywania na urlopie wychowawczym oraz wtedy kiedy przyjmują one dziecko na wychowanie (w wieku do 7 roku życia). Zasiłek ten przysługuje także pracownicy, która jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, której umowa o pracę została przedłużona do dnia porodu – wyjaśnia Elżbieta Fijor z ZUS.

Po macierzyńskim jest jeszcze dodatkowy urlop

Już po wykorzystaniu w całości podstawowego urlopu skorzystać można z dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

– I to zależy odpowiednio od ilości dzieci. Jeżeli jest urodzone 1 dziecko, to urlop wynosi do 6 tygodni, w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie – do 8 tygodni. Urlop ten może być udzielony jednorazowo rodzicowi lub w dwóch częściach – tłumaczy ekspertka ZUS.

Ważne!

Ten urlop macierzyński dodatkowy musi być wykorzystany bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego okresu urlopu.

Jest jeszcze urlop rodzicielski

– Po wykorzystanym okresie dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, i pobierania za ten okres zasiłku macierzyńskiego, rodzice mogą ubiegać się o zasiłek macierzyński za okres tzw. urlopu rodzicielskiego. Ten urlop przysługuje w wymiarze 26 tygodni – dodaje Elżbieta Fijor.

Czy z urlopu macierzyńskiego może też skorzystać ojciec

Z podstawowego urlopu tylko w szczególnych przypadkach. Ale już z dodatkowego i rodzicielskiego – jak najbardziej tak. Co warto podkreślić, w przypadku 26-tygodniowego urlopu rodzicielskiego zarówno mama, jak i tata mogą jednocześnie korzystać z tego świadczenia.

– Ta zasada jest dość ważna, ponieważ nie ma takiej możliwości, jeżeli rodzice korzystają z dodatkowego urlopu. Natomiast na rodzicielskim mogą jednocześnie korzystać z tego urlopu, pamiętając że pełny wymiar tego urlopu nie może przekroczyć 26 tygodni – tłumaczy Elżbieta Fijor z ZUS.

Bardzo ważna kwestia: finanse

Zasiłek macierzyński za okres podstawowego urlopu i dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi 100 proc. podstawy jego wymiaru.

– Natomiast za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 60 proc. Jeżeli jednak pracownica złoży wniosek nie później niż 14 dni po porodzie, ale wystąpi o przyznanie urlopu podstawowego, dodatkowego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze, to wtedy zasiłek macierzyński za okres tych urlopów wynosi 80 proc. podstawy wymiaru – podkreśla Elżbieta Fijor z Departamentu Zasiłków w centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Krzysztof Rzyman/mb

Podstawa prawna:

Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa w zakresie dotyczącym zasiłku macierzyńskiego. (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512, z późn. zm.)