Logo Polskiego Radia
polskieradio.pl
Grażyna Raszkowska 08.04.2014

Praca: firmy ruszyły po pracowników

Jeszcze spektakularnego przyrostu zatrudnienia nie ma, ale poprawa jest wyraźna zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym. Tak wynika z kwartalnego raportu firmy Pracuj.pl. Firmy mają do zaoferowania więcej miejsc pracy.
Praca: firmy ruszyły po pracownikówGlow Images/East News

Zdaniem Przemysława Gacka, prezesa zarządu Grupy Pracuj SA rynek zmierza w dobrym kierunku. W I kwartale tego roku firmy opublikowały w serwisie Pracuj.pl ponad 98 tys. ofert zatrudnienia, czyli o blisko 19% więcej niż w poprzednim kwartale i o 9% więcej niż przed rokiem. – Optymistyczne dane dotyczące produkcji, pokazują, że to nie chwilowa poprawa, a stały trend - mówi Przemysław Gacek.
Branża logistyczna przyśpieszyła
Widoczną oznaką tego, że gospodarka ma się lepiej, a firmy mają więcej zamówień jest to, że największy przyrost liczby ofert pracy, w ujęciu rocznym, odnotowano w branży transport i logistyka (o 38 proc.). Poprawiła się też nieco sytuacja w sektorze budowlanym, gdzie ofert zatrudnienia było o 8 proc. więcej, ale do sytuacji sprzed dwóch lat, kiedy propozycji pracy było ponad 7,5 tys. jeszcze daleko.
W marketingu, mediach i reklamie – kiepsko
Marazm na branżowym rynku pracy mogły natomiast odczuć osoby szukające pracy w marketingu, mediach
i reklamie. Mimo tego, że ofert było nieco więcej niż przed trzema miesiącami, to w tym sektorze nadal jest trudno znaleźć pracę, bo w porównaniu do sytuacji sprzed roku było ich o 1/5 mniej.
W handlu zawsze szukają ludzi
Niezmiennie najczęściej pracowników szukał handel – w sumie aż ¼ wszystkich ofert pochodziła z tego sektora, sporo ofert dostępnych było również sektorze finansowym (blisko 16 tys.) oraz w telekomunikacji i zaawansowanych technologiach (prawie 9 tys.).
Działy produkcji mają więcej zleceń
Najbardziej w stosunku kwartał do kwartału wzrosło zapotrzebowanie na pracowników działów produkcji – propozycji zatrudnienia dla tych osób było o 1/5 więcej. Również patrząc na dane w ujęciu rocznym można stwierdzić, że firmy muszą mieć więcej zleceń, bo potrzebują o wiele więcej osób do pracy niż na początku 2013 roku.
Potrzebni od zaraz do obsługi klienta, działów HR i produkcji
Rok do roku najwięcej ofert pracy przybyło w działach obsługi klienta i w departamentach HR. W pierwszym przypadku taka sytuacja nie jest jednak zaskoczeniem ze względu na dużą rotację w tym obszarze.

O poprawie sytuacji na rynku pracy dobitnie natomiast świadczy stale rosnące zapotrzebowanie na pracowników działów HR, gdzie odnotowano wzrost liczby ofert o 1/3.

gr