Logo Polskiego Radia
IAR
Jarosław Krawędkowski 17.04.2014

Produkcja przemysłowa rośnie, ale tempo mniejsze przez kryzys ukraiński

Gospodarka przyspiesza, jednak w tempie mniejszym niż prognozowali analitycy. Jak informuje GUS, produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 5,4 proc. rok do roku. To wynik braku zamówień z ważnego ukraińskiego i rosyjskiego kierunku – uważają analitycy.
Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 5,4 proc.Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 5,4 proc.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz mówi, które działy produkcyjne obroniły się przed spadkami./IAR/
  • Najbardziej rozczarował sektor energetyczny - mówi główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz./IAR/

W lutym wskaźnik produkcji przemysłowej liczony rok do roku wzrósł do 5,3 procent, teraz odczyt miał być lepszy – oceniał analityk Biura Maklerskiego BOŚ Łukasz Bugaj. Według niego, przyspieszenie miało wzrosnąć do ponad 5 - 6 procent.

Główny ekonomista BPS TFI Krzysztof Wołowicz zwraca uwagę na słabe wyniki sektora wydobywczego oraz energetycznego. Według eksperta, dobra pogoda mogła spowodować mniejsze niż planowano zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Pozytywnym zaskoczeniem jest, zdaniem rozmówcy IAR, produkcja budowlano-montażowa, która w ujęciu miesięcznym urosła ponad 24 procent, a licząc rok do roku była większa o 17,4 procent.

Tymczasem maleje eksport w kierunku wschodnim – stąd przemysł ma mniej zamówień i produkcja rośnie, ale mniej niż oczekiwano.

Produkcja wzrosła w 22 działach przemysłu

W stosunku do marca ubiegłego roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 22 (spośród 34) działach przemysłu - między innymi w produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, wyrobów farmaceutycznych, mebli, maszyn i urządzeń oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny.

Spadek w 12 działach

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem 2013 roku wystąpił w 12 działach - między innymi w wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego, w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, napojów oraz w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.
Od stycznia do marca produkcja sprzedana przemysłu była o 4,8% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano spadek o 2,0%.

jk