Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 14.05.2014

EBOR podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski, obniża dla całej strefy euro

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju podniósł prognozę wzrostu PKB w Polsce w 2014 r. do 2,8 proc. z 2,7 proc. prognozowanych w styczniu - wynika z majowego raportu banku. Bank obniżył jednocześnie prognozy dla regionu.
EBOR podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski, obniża dla całej strefy eurofot. SXC

EBOR prognozuje, że dynamika polskiego PKB na 2015 r. również wyniesie 2,8 proc. - Dane z (polskiego - przyp. red.) rynku pracy w I kw. wskazują na bardzo silny wzrost realnych plac i dalszy wzrost zatrudnienia. To powinno wspierać bardziej zrównoważony wzrost, w znacznej mierze oparty na spożyciu prywatnym - napisano w opublikowanym w środę raporcie.

EBOR udzielił Polsce wsparcia wtedy, gdy najbardziej tego potrzebowaliśmy >>>
- Poprawa popytu zewnętrznego prowadzi do przyspieszenia produkcji przemysłowej, co, przy dalszej poprawie warunków kredytowych, weprze inwestycje prywatne - dodano. EBOR spodziewa się również przyspieszenia inwestycji publicznych, gdy uruchomione zostaną środki z funduszy unijnych na lata 2014 - 2020.
Negatywny wpływ konfliktu na Ukrainie
EBOR obniżył prognozy wzrostu w całym regionie w tym roku do 1,4 proc. z 2,7 proc. prognozowanych w styczniu i wobec 2,3 proc. w 2013 r.
- W 2015 r. możliwe jest skromne przyspieszenie do 1,9 proc., pod warunkiem, że kryzys ukraińsko-rosyjski się nie zaostrzy - napisano w raporcie.
Za gorsze perspektywy dla regionu odpowiada głównie pogorszenie prognoz dla Ukrainy, Rosji i Turcji. - Od styczniowej prognozy napięcia na Ukrainie i w Rosji znacząco zwiększyły niepewność geopolityczną i gospodarczą, co bezpośrednio dotyka gospodarki Ukrainy i Rosji, a potencjalnie może mieć szersze implikacje dla całego regionu - napisano w raporcie.

Gorsze perspektywy dla Turcji
- Pogorszyły się również perspektywy Turcji w związku z krajowymi ryzykami politycznymi i trwałymi nierównowagami makroekonomicznymi - dodano.
W ocenie ekonomistów EBOR, lepsze perspektywy dla strefy euro, na których szczególnie korzystają kraje Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej, nie przeważą nad wzrostem niepewności gospodarczej w całym regionie.
Region objęty raportem obejmuje kraje b. ZSRR oraz inne europejskie gospodarki byłego bloku socjalistycznego.

PAP, awi