Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Borys 21.05.2014

BGK negocjuje zakup 680 mieszkań na wynajem

Należąca do Banku Gospodarstwa Krajowego spółka BGK Nieruchomości prowadzi negocjacje cenowe m.in. z deweloperami ws. zakupu 680 mieszkań w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście. Bank planuje, że najemcy będą mogli wprowadzić się do mieszkań jeszcze w tym roku.
BGK negocjuje zakup 680 mieszkań na wynajemGlow Images/East News

Bank podpisał pierwsze listy intencyjne w ramach Funduszu Mieszkań na Wynajem.

Jak wyjaśnił BGK, są to cztery inwestycje na różnych etapach zaawansowania: w fazie projektowej, z ważnym pozwoleniem na budowę oraz w budowie. - Na ocenę czekają kolejne oferty złożone m.in. przez firmy deweloperskie, budowlane i towarzystwa budownictwa społecznego z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania, Trójmiasta i Łodzi - podkreślił.

Wynajem zamiast kredytu na całe życie

Cytowany w komunikacie prezes BGK Dariusz Kacprzyk wyjaśnił, że oferta będzie skierowana do osób, które nie chcą zaciągać kredytów hipotecznych na kilkadziesiąt lat. - Chcemy przekonać Polaków, że można wynajmować mieszkanie w dobrym standardzie przez całe życie i móc decydować o wielkości lokalu czy miejscu zamieszkania w zależności od potrzeb życiowych i zawodowych - zaznaczył.

Mieszkania z kuchnią i łazienką

Mieszkania te mają być wynajmowane przez osoby, których będzie stać na zapłatę czynszu. - Najemca będzie podpisywał umowę najmu na okres roczny, z możliwością przedłużenia. Partnerem najemcy będzie jeden podmiot. Najemca, podpisując umowę, wprowadzi się do gotowego do zamieszkania lokalu z wyposażoną łazienką i kuchnią - zaznaczył bank.

Fundusz Mieszkań na Wynajem to inicjatywa BGK. Jego celem jest zwiększenie dostępności lokali na wynajem. W ubiegłym roku zarząd banku powołał spółkę TFI BGK, w ramach której ma działać fundusz. Za jego inwestycje oraz zarządzanie aktywami ma odpowiadać zarejestrowana już spółka BGK Nieruchomości.

PAP, abo