Logo Polskiego Radia
PAP
Anna Wiśniewska 05.06.2014

NBP prognozuje: umiarkowane przyspieszenie wzrostu PKB w strefie euro

W najbliższym okresie można oczekiwać kontynuacji umiarkowanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w strefie euro, co stanowi pozytywny sygnał dla rozwijającego się ożywienia w gospodarkach Europy Środkowej i Wschodniej - wynika z raportu NBP.
NBP prognozuje: umiarkowane przyspieszenie wzrostu PKB w strefie eurofot. SXC

W opublikowanym w czwartek raporcie NBP o koniunkturze międzynarodowej napisano, że informacje napływające w ostatnim okresie ze strefy euro potwierdzają, że ożywienie zapoczątkowane w II kwartale ubiegłego roku pozostaje słabe.
- W I kwartale tego roku dynamika PKB wyniosła w tym regionie 0,2 proc. kdk i 0,9 proc. rdr i była niższa od oczekiwań instytucji finansowych. Dane za IV kwartał ubiegłego roku i cząstkowe dane za I kwartał tego roku wskazują, że ożywienie, któremu pierwszy impuls dał wzrost aktywności sektora eksportowego, objęło także popyt wewnętrzny - podaje NBP.
Mało kredytów
- Niekorzystnym sygnałem jest natomiast słaba akcja kredytowa (szczególnie w segmencie kredytów dla przedsiębiorstw) i utrzymujące się restrykcyjne warunki kredytowania w części gospodarek regionu, przy czym banki sygnalizują plany ich luzowania w II kwartale tego roku. W świetle wysokich odczytów wskaźników koniunktury z sektora usług i - w mniejszym stopniu - przemysłu można oczekiwać kontynuacji umiarkowanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w strefie euro w najbliższym okresie. Stanowi to pozytywny sygnał dla rozwijającego się ożywienia w gospodarkach Europy Środkowej i Wschodniej - napisano w raporcie.
Spadek inflacji
Autorzy raportu NBP zwracają uwagę, że poprawa koniunktury w strefie euro postępuje nadal w warunkach silniejszego od oczekiwań spadku inflacji, która w kwietniu 2014 r. wyniosła 0,7 proc. rdr, pozostając wyraźnie poniżej poziomu spójnego z definicją stabilności cen EBC.
- U podstaw spadkowego trendu inflacji leżą głównie niższe ceny surowców na rynkach światowych oraz aprecjacja euro, a także niska dynamika cen żywności nieprzetworzonej związana z łagodną zimą. Czynnikiem, który ogranicza tempo wzrostu cen w strefie euro, jest także nadal słaby popyt oraz utrzymujący się wysoki stopień niewykorzystania czynników produkcji w części gospodarek. Aktualne prognozy przewidują, że inflacja HICP pozostanie na relatywnie niskim poziomie w 2014 i 2015 r., wynosząc odpowiednio 0,8 proc. i 1,3 proc. - napisano.
Korekta prognoz dla Polski
Autorzy raportu NBP zwracają uwagę, że prognozy wzrostu PKB instytucji międzynarodowych (KE, MFW, EBOR) dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej nie zmieniły się istotnie w porównaniu z IV kwartałem 2013 r.
- Niewielka korekta w górę miała miejsce w przypadku prognoz dla Czech, Polski, Słowenii i Węgier, natomiast dla krajów bałtyckich i Chorwacji prognozy nieznacznie obniżono. W latach 2014-2015 oczekuje się dalszego ożywienia gospodarczego w regionie. Najszybszy wzrost PKB ma być obserwowany ponownie w krajach bałtyckich, najwolniejszy w Słowenii i Chorwacji - napisano.
W raporcie NBP zaznaczono, że w najbliższych latach zmieniać się ma struktura wzrostu krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku o wzroście gospodarczym:

Źródło: TVN24 Biznes i Świat/X-news

PAP, awi