Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Borys 05.06.2014

Nowy model gospodarczy: już nigdy nie kupisz pralki i żarówki

Zamiast kupować i wyrzucać będziemy wypożyczać. W ten sposób można korzystać z pralki, żarówek bądź samochodu. To nowy gospodarczy model Unii Europejskiej.
Nowy model gospodarczy: już nigdy nie kupisz pralki i żarówkiGlowImages/EastNews
Posłuchaj
  • Tematem przewodnim tegorocznego 14. Zielonego Tygodnia jest gospodarka cyrkulacyjna O nowym modelu gospodarczym z Piotrem Marczakiem z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska rozmawiał Dominik Olędzki
Czytaj także

W Brukseli trwa największa w Europe konferencja dotycząca ochrony środowiska. Green Week 2014 (Zielony Tydzień 2014) gromadzi blisko 3 tys. naukowców, polityków i przedstawicieli organizacji pozarządowych. Rozmawiają oni  o tym jak i dlaczego Unia Europejska powinna postawić na efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych.

Gospodarka cyrkulacyjna

Tematem przewodnim tegorocznego 14. Zielonego Tygodnia jest gospodarka cyrkulacyjna. Podkreślane są płynące z niej korzyści w tym oszczędność zasobów naturalnych i tworzenie nowych miejsc pracy. Szacuje się, że przemodelowanie Unii Europejskiej zaowocuje stworzeniem 870 tys. nowych posad.

Wyrzucanie to markowanie zasobów

Idea ekonomi cyrkulacyjnej będzie pojawiać się coraz częściej. Jest ona alternatywą do ekonomi linearnej, która zakłada, że produkujemy, używamy i wyrzucamy. W ten sposób nie mamy ponownego dostępu do zasobów. Cykliczna ekonomia nie marnuje surowców – wyjaśnia Piotr Marczak z Europejskiego Biura Ochrony Środowiska

Nie chodzi o recyckling

Recyckling to dopiero trzeci etap według hierarchii gospodarowania odpadami. - Pierwsza jest prewencja – wyjaśnia Marczak. – Trzeba zmienić zależność między wzrostem PKB, a coraz większą liczbą śmieci – dodaje.

Drugie życie rzeczy

Gospodarka cyrkulacyjna, prócz prewencji zwraca uwagę na przedłużanie życia produktu. Mowa o naprawach, ponownym użyciu.

Gospodarka cyrkulacyjna w praktyce

W Europie są już miejsca gdzie gospodarka cyrkulacyjna działa bardzo dobrze. - Chodzi o kraj Basków czy Katalonię, które mają bardzo wysokie osiągnięcia. Wzorem może być także Lublana – mówi ekspert. - To nie jest tylko opcja, ale konieczność. Musimy mieć jak najmniejszy footprint, czyli negatywny wpływ na środowisko – dodaje.

Po co kupować?

W gospodarce cyrkulacyjnej podkreśla się także fakt, że nie musimy mieć wszystkiego, możemy pożyczać. - Chodzi o to, że możemy kupować serwis od firm, które nam wypożyczą na przykład pralkę czy żarówkę. Płacimy miesięczne opłaty za pranie i światło – proponuje Marczak

Komisja Europejska przedstawi niebawem konkretne propozycje jak dostosować gospodarkę europejską do cyrkularnego modelu przepływu dóbr i usług.

Polska też stawia pierwsze kroki w tym zakresie. W Warszawie ma powstać pierwsza miejska wypożyczalnia samochodów. Rowery Veturilo zaś już podbiły serca warszawiaków.

Dominik Olędzki, abo