Logo Polskiego Radia
Jedynka
Anna Wiśniewska 27.06.2014

Co rolnictwu dało wejście Polski do UE? Raport „Polska Wieś 2014”

Przez minionych 25 lat na naszej wsi zaszły ogromne zmiany. W 2004 roku przyspieszyło je wejście Polski do Unii Europejskiej, a co za tym idzie wspólna polityka rolna. 26 czerwca w Pałacu Prezydenckim podczas debaty, w której uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski, zaprezentowano najnowszy raport „Polska Wieś 2014”.
Co rolnictwu dało wejście Polski do UE? Raport Polska Wieś 2014Glow Images/East News
Posłuchaj
  • O polskim rolnictwie w Radiowej Jedynce mówili goście Porannych rozmaitości prof. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz socjolog i etnograf dr Barbara Fedyszak-Radziejowska /Karolina Mózgowiec, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Rolnictwo już nie dominuje na polskiej wsi, a odsetek pracujących w tym sektorze spadł z 25 proc. do 13 - 14 proc. Z roku na rok polskie rolnictwo jest jednak coraz silniejsze – mówi redaktor raportu prof. Walenty Poczta z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. – Okazało się, że polskie rolnictwo i szczególnie polski przemysł spożywczy poradziły sobie doskonale. W roku 2013 eksport polskich produktów rolno-żywnościowych wyniósł ok. 20 mld euro, z tego trzy czwarte zostało wyeksportowane na rynek Wspólnoty. Dodatnie saldo obrotów zbliża się prawie do 6 mld euro. Co ósma złotówka, pochodząca z eksportu naszego kraju, pochodzi z eksportu produktów rolno-żywnościowych.

30 mld euro dla rolnictwa z UE

Od czasu członkostwa w Unii Europejskiej do naszego rolnictwa wpłynęło 30 mld euro, plus 10 mld euro krajowych środków. Rolnicy, o których się obawiano przed akcesją do UE, są grupą, która nasze członkostwo w Unii akceptuje najbardziej. Ta akceptacja wynosi wśród rolników aż 85 proc., przy średniej 81proc. w skali całego kraju.

Wzrosła atrakcyjność zawodu rolnika

Socjolog i etnograf dr Barbara Fedyszak-Radziejowska podkreśla, że po wejściu do UE zwiększyła się atrakcyjność wsi i rolnika. – W opinii mieszkańców wsi, ale też wszystkich Polaków, atrakcyjność wsi i zawodu rolnika bardzo wzrosły. Wyraźnie widać, że polskie rolnictwo stało się rolnictwem europejskim. Po wejściu do UE pojawiła się nowa identyfikacja – producent rolny. Rolnicy, którzy uzyskują z gospodarstw rolnych główne dochody, chętnie identyfikują się z producentami rolnymi, nawet spółdzielczość została wyparta przez grupy producenckie.

Niskie dochody, wzrost bezrobocia

Raport o stanie polskiej wsi powstał po raz ósmy. Na początku głównym problemem była bieda na wsi, teraz poziom życia znacznie się poprawił, choć nadal dochody rolników należą do najniższych. Wynoszą ok. 1400 zł, a Polacy sądzą, że rolnicy zarabiają ponad 3 tys. zł miesięcznie. Bardzo dużym problemem jest ciągle bezrobocie na wsi. Liczba bezrobotnych na wsi w ciągu ostatnich dwóch lat zwiększyła się o 12 proc.

Karolina Mózgowiec, ut